Hormon kortizol: Díky stresu jdou kila nahoru

Kortizol se řadí mezi stresové hormony. Jako takový napomáhá tělu s přípravou na obranu nebo boj.

Kortizol se řadí mezi stresové hormony. Jako takový napomáhá tělu s přípravou na obranu nebo boj. To je totiž geneticky zakódovaná reakce na nějaké nebezpečí (stres). Rychle utéct do bezpečí, nebo bojovat.

Hormon kortizol má ale také na starosti to, aby zajistil doplnění spotřebované energie. To je ten důvod, proč lidé reagují na stres tak, že se více přejídají, nebo zahání stres sladkým.

Hormon kortizol, totiž spouští pocit hladu, potřebu jíst a doplňovat energii, kterou by tělo mohlo potřebovat. To, že v reálném životě, většina stresových situací už dávno není spojená s velkým výdejem energie, tento hormon neřeší.

Pokud chcete úspěšně zhubnout, měli byste se snažit omezit množství stresu. Je spolehlivě ověřeno, že lidé s vyšší mírou stresu mají zpravidla i nadváhu. Množství stresu můžete omezit třeba už jen tím, že budete dostatečně dlouho spát.

Mohlo by vás zajímat:Chci zhubnout bez diety, Hormon estrogen,Hormon ghrelin, Hormon leptin

U žen nad 35 roků se postupně snižuje produkce progesteronu a to až o 75%. Během stejné doby ale hladina estrogenu poklesne jen o 35%. Díky tomu pak estrogen získává dominantní vliv.

Hubnutí a estrogen: Jak hormony ovlivňují hubnutí?

Za to, jak vypadáme, jak se chováme a mnoho dalšího, mohou v nemalé míře hormony. Hormony ovlivňují hlad, naše chutě, nebo i to, kde se v těle ukládá tuk. Mají podstatný vliv na hubnutí nebo naopak přibírání na váze. Pokud se vám nedaří zhubnout, možná za to mohou právě hormony. Jaké hormony mají vliv na hubnutí? Je […]

Přečíst více