Doporučená denní dávka tuků

U dospělých je pak doporučená denní dávka tuků v intervalu 1 – 1,5 gramu na jeden kilogram váhy.

I když některé diety a recepty na hubnutí se vás budou snažit přesvědčit, že všechny tuky jsou „absolutní zlo“, věřte, že tomu tak není. Musíte se ale naučit rozlišovat ty „zdravé“ a ty špatné tuky.

Pokud se snažíte zhubnout, tak byste měli omezit přísun především nasycených tuků. Ty jsou zpravidla živočišného původu, a při jejich konzumaci ve větším množství ani trochu neprospívají vašemu zdraví nebo vaší postavě.

Nenasycené tuky jsou naopak dobré, Především se pak jedná o nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro organismus životně důležité. Optimální poměr nenasycených tuků vůči těm nasyceným je z cca 9:1. Tedy 90% nenasycených tuků a pouze 10% nasycených.

\pravidelný příjem tuků je zdravý a dokonce nezbytný pro správné fungování vašeho těla. Doporučená denní dávka tuků jeh cca 80 gramů (konkrétní hodnota se pak liší podle vaší aktuální váhy nebo podle toho nakolik jste aktivní).

Obecně se udává, že u dětí by měl být příjem tuků vyšší – dokonce až 3 až 5 gramů na jeden kilogram tělesné váhy. U dospělých je pak doporučená denní dávka tuků v intervalu 1 – 1,5 gramu na jeden kilogram váhy.

Tuky jsou mimo jiné i zdrojem některých vitamínů. Jedná se především o vitamíny A, D, E a K.

Mohlo by vás zajímat: Co rychle spaluje tuky, Jak probíhá spalování tuků, Jídelníček tuková dieta

Kolik kalorií má jídlo z KFC?

Kalorické tabulky: Kalorie v jídle z KFC, McDonald nebo v pizze

Máte rádi jídlo z tzv. „fast-food“ restaurací jako je KFC nebo McDonald? Rádi zajdete na pizzu nebo si koupíte jeden kousek pizzy do ruky cestou ze školy nebo z práce? A co takový párek z v rohlíku? Také vám chutná? A máte představu, kolik tyhle dobroty obsahují kalorií? Kolik kalorií má jídlo z KFC? Bez velkého přehánění, jídlo v těchto fast-food […]

Přečíst více

Mezi nejtypičtější tvary postavy patří především postava „hruška“, „jablko“ nebo „banán“. Nic ale není černobílé, takže existuje mnoho různých mezistupňů.

Hubnutí podle typu postavy – jste jablko nebo hruška?

Asi pro vás nebude žádným velkým překvapením, že každý člověk má trochu jiný typ postavy. Takže zatímco váha, výška nebo množství tělesného tuku může být stejné, přesto každý může mít jiný tvar postavy. To, jak vypadá naše postava, je z části dáno geneticky (tvar postavy je dědičný), z části na to pak má vliv i náš životní […]

Přečíst více

V lidském těle je možné najít různé druhy tuku. Základní rozdělení tukové tkáně je na hnědou a bílou.

Tuk v lidském těle – víte, s čím bojujete?

Na našem webu o hubnutí najdete mnoho různých návodů, rad, doporučení, jak se zbavit přebytečného tuku a snížit svoji váhu. Když už se ale tolik věnujeme tuku, měli bychom se podívat trochu podrobněji na to, jaký tuk vlastně v těle máme. Lidské tělo by bez tuku nemohlo normálně fungovat Jsou známy případy lidí s genetickou poruchou, kteří […]

Přečíst více

Pro rychlé hubnutí bez cvičení je nutné volit nějakou redukční, nízkokalorickou dietu.

Chci zhubnout rychle a bez cvičení

„Chci zhubnout rychle a bez cvičení“, je podobné jako „chci mít hodně peněz a bez práce“. Oboje je možné, ale není to moc snadné, a nepovede se to každému. Jistě hubnout se dá i bez cvičení, jen to trvá déle, a je nutné pečlivě hlídat, co jíte. Zatímco při cvičení si díky vyššímu kalorickému výdeji […]

Přečíst více