I když jsem hubnul bez diety, svůj „jídelníček“ jsem přece jenom trochu upravil

Jak jsem zhubnul o 5 kilo za 8 týdnů

Rád bych se s vámi podělil o svoji zkušenost, jak se mi podařilo zhubnout. Během posledních 8 týdnů jsem zhubl o víc než 5 kilo, popravdě, než jsem se dostal k tomu, abych tohle napsal, tak už je to spíše 6 a kousek. Podařilo se mi zhubnout bez toho, že bych dodržoval nějakou konkrétní dietu.

Rozhodnutí: Musím zhubnout!

K tomu, abych něco začal dělat s tím, kolik vážím, mě donutilo až to, že jednoho dne, když jsem si stoupl na váhu (rozhodně se nevážím pravidelně, tohle bylo snad poprvé za posledních několik měsíců), a tam se mi ukázalo 90,5 kila. Je mi 34 roků, měřím 180 centimetrů a váha přes 90 je fakt moc. Bylo to pochopitelně poznat i jinde než na stupnici váhy. V posledních měsících se mi „trochu“ zakulatilo bříško, takže dříve volné kalhoty jsem dopínal jen stěží.

Jak zhubnout o 5 kilo bez diety?

Přiznám se, že o nějaké „dietě“ jsem vůbec nepřemýšlel. Moje stravovací návyky jsou hrozné, ale vzhledem k tomu, jaký mám obvyklý denní program, s tím toho asi moc neudělám. Navíc mi to i vyhovuje. Ve všední dny až na občasné výjimky jím jenom jednou denně (tedy jenom večeře, snídani a oběd vynechávám). O víkendu pak zpravidla obědvám i večeřím. Vím, že to není příliš zdravé, ale mě to tak vyhovuje. Navíc ani moc neřeším co jím. Na zeleninové saláty si určitě moc nepotrpím. I když je pravda, že tučné moc nemusím a vlastně ani masa moc nesním – to mám většinou jenom o víkendu, přes týden maximálně sem tam nějaká šunka, párek nebo klobása. Většinou jsou ale moje večeře jenom pečivo, nějaké pomazánky, sýry, občas nějaké těstoviny, sem tam pizza.

Hubnutí o 5 kilo bez diety, ale i bez zbytečných kalorií

I když jsem hubl bez diety, svůj „jídelníček“ jsem přece jenom trochu upravil. Přestal jsem pít sladké šťávy, až na výjimky se vyhýbám Coca-Cole, Kofole apod. Můj pitný režim tak posledních 8 týdnů představuje především voda (v drtivé většině kohoutková, sem tam nějaká balená).

Také jsem přestal sladit kávu. I když celý den nejím, kávy jsem vypil obvykle i 5 – 6 hrnků. Přestal jsem si ji sladit a také jsem trochu omezil množství vypité kávy. V poslední době se pohybuji na průměru někde okolo 2, jen výjimečně 3 hrnky kávy za den.

Omezil jsem večerní „mlsání“. Přiznám se, že dříve jsem měl celkem velkou spotřebu slaných arašídů nebo slaných brambůrek. To jsem také dost omezil. Čas od času (tak jednou týdně) si je i nyní dopřeji, ale rozhodně to je podstatně menší množství než dříve.

Poslední změnou v mém „jídelníčku“ bylo poměrně výrazné omezení alkoholu. I když jak se to vezme – nikdy jsem nebyl nějaký velký alkoholik. Ale tak 3x do měsíce jsem zašel s kamarády do hospody na pár piv a něco tvrdšího, a skoro každý víkend jsme s manželkou vypili 1 – 2 láhve vína. Za posledních pár týdnů jsem měl dohromady tak 5 piv.

Jak jsem zhubl o 5 kilo za 8 týdnů?

Z výše uvedeného vyplývá, že to by na výraznější hubnutí asi nestačilo. Kromě změn v jídelníčku jsem se ale pustil do běhání. Začal jsem chodit pravidelně několikrát týdně běhat.

Zpočátku to bylo docela dost velké utrpení. Už někdy od 18 roků se nevěnuji žádnému – sportu ani ničemu co by se tomu blížilo (no možná si občas zahraji nějakou hru na Xbox s Kinectem, ale to se asi nepočítá :)).

První den, co jsem šel běhat, jsem to moc nezvládl. Naplánoval jsem si dost jednoduchou trasu. Nejprve jsem chtěl uběhnout 2,5 kilometru do parku, co je u nás ve městě. Tam se vydýchat, trochu se protáhnout a zase běžet zpět. Tedy dohromady 5 kilometrů. Cesta tam ještě ušla – to jsem nějak zvládl uběhnout. Cestu zpět jsem musel jít skoro celou pěšky.

No ale pak se to trochu zlepšilo. Druhý den jsem už zvládl (hodně pomalu ale přece) běžet tam i zpátky. Takhle postupně jsem se zlepšoval a teď poslední týden už běhám skoro každý den 8 kilometrů v kuse (už ani nepotřebuji žádnou přestávku).

Nechce se mi jít běhat

Tak s tímto pocitem jsem v uplynulých týdnech musel bojovat hodně krát. Určitě nemohu tvrdit, že bych celou tu dobu chodil pravidelně běhat. Původní plán byl každý den jít běhat (tj. každý všední den a o víkendech mít odpočinek). Z plánovaných 40 dní běhání (5×8) to nakonec bylo jen 28. To znamená, že jsem 12 vynechal (jednou dokonce celý týden v kuse).

Ale ta nechuť postupně mizí. Myslím, že hlavně ten první měsíc jsem se dost „trápil“ a občas se musel hodně přemlouvat. Za poslední dva týdny jsem už třeba nevynechal ani jeden den.

Kolik teď vážím, a jak budu hubnout dál?

Když jsem začal hubnout, tak jsem se začal pravidelně každý den vážit. Rychle jsem zjistil, že se moje váha poměrně hodně mění. Pohybuje se často i +/- 1,5 – 2 kila. Takže když jeden den naměřím o 1 kilo víc, tak si s tím nelámu hlavu.

Důležitý je dlouhodobý trend. Za poslední týden jsem nikdy nenaměřil více než 84,5 kilo a méně než 82,5. Takže jsem myslím zhubl minimálně o 6 kilo, možná i kousek navíc.

Chtěl bych s tím běháním určitě ještě pokračovat. Můj cíle je dostat se někam k 80 kilo, možná kousíček pod. Víc ale určitě hubnout nechci. Uvidím, jak to bude s i počasím. Začal jsem běhat v létě, teď už je podzim, a nevím, jak to bude s mým sportováním, až se ochladí a bude zima. Snad se mi ale podaří shodit ještě těch pár kilo a pak je přes zimu zase nenabrat.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 369 Průměr: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar