Dělená strava – hubnutí bez hladovění
Dělená strava, je název pro dietu, která vám může pomoci zhubnout pár kilo bez velkého hladovění. Základním principem dělené stravy totiž není omezování množství jídla (jako u některých jiných redukčních diet), ale oddělení jednotlivých složek potravy, tak aby byly pro vaše tělo co nejsnáze stravitelné.
Jak funguje dělená strava
Asi pro vás není žádným velkým tajemstvím, že při trávení přijaté potravy lidské tělo uvolňuje nejrůznější enzymy. Přijatá potrava se štěpí na jednodušší látky a ty jsou pak dále metabolizovány.
Asi nebude ani žádným velkým překvapení informace, že pro trávení různých složek potravy (sacharidy, proteiny, tuky apod.), jsou potřeba jiné enzymy. Z toho pak vyplývá i to jak funguje dělená strava. Při trávení různých složek potravy totiž může docházet k tomu, že se jednotlivé procesy vzájemně „hádají“. Některé potraviny potřebují pro své strávení spíše kyselé prostředí, jiné pak zase zásadité.
Dělená strava ale sází na to, že jíte pouze kombinace potravin, které jsou vzájemně kompatibilní. Žádné potraviny nemusíte úplně vynechávat. Jenom je prostě nejíte dohromady tak, jak vás napadne, ale hlídáte si, abyste mezi konzumací vzájemně nekompatibilních potravin měli odstup alespoň 3 – 4 hodiny.
Typickým příkladem je, že byste si na oběd neměli dávat brambory a maso. Brambory obsahují hodně škrobů (sacharidů), maso pak zase bílkoviny, a to se vzájemně vylučuje. Správně byste si měli dát na oběd třeba maso se zeleninou, a na večeři třeba brambory s tvarohem.
Jak se rozdělují potraviny u dělené stravy
Jsou celkem 3 skupiny – pro přehlednost kdysi Lenka Kořínková (která tento stravovací princip velmi propagovala) zavedla rozdělení na „kytičky“ a „zvířátka“
- Zvířátka: potraviny s vyšším obsahem bílkovin
- Kytičky: Potraviny s vyšším obsahem sacharidů
- Neutrální potraviny
Zatímco bílkoviny můžete kombinovat s neutrálními potravinami, stejně jako sacharidy je možné kombinovat s neutrálními potravinami, vzájemná kombinace sacharidů a bílkovin je zakázána.)
Bílkoviny vs. sacharidy vs. neutrální potraviny
Mezi „bílkoviny“ řadíme především tyto potraviny: Maso, drůbež, zvěřina, ryby, mušle a ústřice, celá vejce, sýr, veškeré ovoce kromě druhů uvedených níže, veškeré sušené ovoce kromě rozinek, které jsou neutrální, rajčata, arašídy, sójové boby, tofu, mléko, jogurt, všechny sýry kromě tvarohových (žervé,- obsahuje jen malé množství bílkovin, proto se považuje za neutrální, cottage, apod.), víno, mošt, ovocné šťávy
Mezi „sacharidy“ řadíme především tyto potraviny: Brambory, cukrová kukuřice, chléb, mouka, oves, pšenice, ječmen, rýže, jáhly, žito, pohanka, velmi sladké ovoce, jako zralé hrušky, banány, papája, mango, velmi sladké hroznové víno, pivo
Mezi „neutrální“ potraviny pak patří: Veškerá zelenina kromě brambor a kukuřice, všechny oříšky kromě arašídů, máslo, šlehačka, smetana, tvaroh a tvarohové sýry, vaječné žloutky, jogurt a mléko je sice bílkovinnou potravinou, ale má nízký obsah bílkovin a pouze ve velmi malém množství je lze kombinovat se škrobovými potravinami, za studena lisovaný sezamový, slunečnicový nebo olivový olej, všechny přísady do salátů, čočka, sušený hrách, sušené nebo nakládané fazole a boby, ale ne sójové boby (luštěniny jako čočka, fazole, a hrách obsahují značné množství bílkovin i škrobů, a proto jsou hůře stravitelné než ostatní potraviny a v této dietě by se měly jíst jen občas), semena a klíčky, bylinky a koření, rozinky, med, javorový sirup.
Jak má vypadat jídelníček u dělené stravy
Na úvod je nutné říci, že dělená strava není v pravém slova smyslu žádná dieta. Je to spíše životní styl, nebo prostě jen jiný způsob stravování. To znamená, že váš jídelníček u dělené stravy by vám měl maximálně vyhovovat. Není to žádná dieta, kterou musíte přetrpět pár týdnů a pak máte pokoj. Pokud si osvojíte základní pravidla, jak kombinovat jednotlivé potraviny, neměl by pro vás být problém stravovat se podle principů dělené stravy dlouhodobě.
Ideální je střídat jídelníček tak, aby jeden den byl založený na „kytičkách“ (potraviny se sacharidy) a druhý den pak převážně na „zvířátkách“ (potraviny s bílkovinami), přičemž oba dny se jídelníček doplní o neutrální potraviny.
Je ale možné kombinovat obě hlavní skupiny i v průběhu jednoho dne – odstup mezi jídlem z „kytiček „a jídlem ze „zvířátek“ by měl být alespoň 3 – 4 hodiny. Díky tomuto odstupu by se měla potrava z odlišné skupiny stihnout dostatečně strávit, tak aby negativně neovlivňovala trávení potravin z druhé skupiny z dalšího jídla.
Právě začínám a nevím co na snídaně-poradí mi někdo??