Pokud je vaším cílem zhubnout po vánocích o 5 kilo, měli byste vsadit na kombinaci zdravého jídelníčku a cvičení.

Chci zhubnout po vánocích – 5 kilo musí dolů

Máte za sebou pohodu vánočních svátků a teď, po Novém roce na váš přišlo „vystřízlivění“? Stoupnete si na váhu, a vůbec se vám nelíbí to číslo, které vám ukazuje? Říkáte si „chci zhubnout po vánocích o 5 nebo 10 kilo“? Poradíme vám, jak zahájit nový rok s úspěšnou redukční dietou.

Hubnutí po vánocích, aneb „proč jsem proboha snědla tolik cukroví“?

Vánoce snad všichni bereme jako příležitost, jak si odpočinout od běžného stresu, který máme celý rok. Vánoce a dovolená je čas, kdy prostě platí trochu jiná pravidla. I skalní příznivce držení diety, na ni během vánoc zpravidla pozapomene.

Jak ale začít hubnout po vánocích, abyste shodili nabraná kila? Pro hubnutí po vánocích nejsou žádná odlišná pravidla, než pro jakékoliv jiné hubnutí. Snad s jedním rozdílem. Hubnutí po vánocích je ideální zahájit krátkodobou pročišťovací kůrou. Takových krátkodobějších čistících diet je více. Zpravidla trvají 2 – 5 dní. Cílem takové čistící diety je zbavit tělo nahromaděných škodlivin.

Čistící dieta po vánocích

Čistící dieta se vyznačuje tím, že kalorický příjem je velmi omezen. Některé detoxikační diety doporučují úplné hladovění = půst. U jiných se příjem kalorií omezuje na cca ½ běžného příjmu. Každá metoda má svá pro i proti.

Během čistící diety byste měli úplně vysadit kofein, cigarety a alkohol. Také byste měli omezit množství soli (u jídel, kde to máte pod kontrolou). Na místo soli si jídlo případně dochucujte bylinkami. Nezapomínejte také na pravidelný a kvalitní pitný režim – ten by měl zahrnovat především stolní nebo minerální vodu, případně zelený nebo bílý čaj.

Chci zhubnout po vánocích o 5 kilo

Jakmile dojde k pročištění vašeho organismu, je vhodné pokračovat v nějaké dietě – nebo alespoň v rozumně sestaveném jídelníčku. Měli byste si hlídat, co jíte. To znamená vypustit potraviny založené na bílé mouce (pečivo z bílé mouky nebo těstoviny z bílé mouky). Dále pak omezit bílou rýži, brambory apod. Jídelníček by měl být doplněn o přiměřené množství bílkovin – rybí maso, libové kuřecí (nebo další drůbeží), maso. Ale žádné uzeniny, tučná jídla apod. Červené maso jen v omezené míře.

Na jídelníček také patří hodně zeleniny, ovoce, ořechy, olivový olej, luštěniny, sója, cizrna, celozrnné pečivo, hnědá rýže, těstoviny z celozrnné mouky a nízkotučné mléčné výroby. Nebojte se ani čokolády – pokud si dáte rozumné množství kvalitní čokolády, která bude obsahovat alespoň 60% nebo 70% kakaa, tak tím ničemu neublížíte.

Jak cvičit abyste zhubli

Pokud je vaším cílem zhubnout po vánocích o 5 kilo, měli byste vsadit na kombinaci zdravého jídelníčku a cvičení. Dá se pochopitelně hubnout i bez cvičení. Takové hubnutí je ale mnohem náročnější – musíte si mnohem více hlídat, co jíte, a také trvá delší dobu.

Pravidelné cvičení také není dobré jenom na shazování přebytečných kilogramů. Při pravidelné fyzické aktivitě se díky zvýšené produkci endorfinů budete cítit mnohem lépe. Nebudete tolik ve stresu a budete šťastnější. Pravidelná aerobní aktivita prospívá i vašemu zdraví.

Pro celkové snížení váhy je nejlepší zvolit nějakou aerobní aktivitu, kterou budete vykonávat alespoň 40 – 60 minut několikrát za týden. Pro celkovou redukci váhy rozhodně není potřeba chodit do posilovny a zvedat tam těžké činky. To by naopak bylo spíše na škodu. Ideální pro hubnutí je běh, rychlá chůze, jízda na kole nebo na rotopedu nebo i další pohybové aktivity jako Zumba, Step aerobic apod.

Pokud vás snad láká posilovna, spíše než na klasické silové cvičení se zaměřte na kruhový trénink. Ten vám pomůže spálit přebytečný tuk a současně s tím si i zpevníte a vytvarujete postavu.

Co dělat abyste úspěšně zhubli o pět kilo po vánocích?

Udělejte si plán, který pak pečlivě sledujete. Například se můžete rozhodnou hubnout rychlostí jedno kilo za týden. Pak byste se měli průběžně vážit a hlídat si, jak se vám tento plán daří dodržovat. Určitě se také nevzdávejte hned při první nezdaru.

I když začnete pravidelně cvičit a upravíte svůj jídelníček, výraznější efekt se často dostaví až se zpožděním 2 i 3 týdnů. Důležité je tedy vytrvat.

Nesnažte se hubnutí zbytečně uspěchat. Pokud budete hubnout příliš rychle, pak se velmi zvyšuje riziko, že úbytek váhy nebude trvalého charakteru. Při rychlém shazování kil hrozí jo-jo efekt a tomu se určitě chcete vyhnout. Rozplánujte si tedy své hubnutí tak abyste hubnuli o cca 0,5 – 1 kilo za týden. Nezapomínejte, že hubnutí „nikdy“ nekončí. Neznamená to, že už navždy budete jenom držet diety, i po skončení té hlavní fáze hubnutí musíte mít přiměřenou porci pohybu a dodržovat elementární zásady zdravého jídelníčku.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 440 Průměr: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

 1. Custom avatar kacka karaskova   •  

  Hodněkrát jsem nevěděla co mám dělat protože mám 3 deti a ponich mam 20 kg když sem to uviděla tak jsem hledala co mam delat a ted mi je 36 a vim co na to funguje.
  1: Každý večer před spaním vypít nápoj voda s půlkou vymačkaného citronu.
  2:každý den 20 zvednout ruce a nohy.
  3:Porkova polivka .
  4: A to nejduležitejsi je nejist sladky.

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar