Chci zhubnout a nevím si rady jak na to
Chcete zhubnout a nevíte jak na to? Hubnutí není žádná velká věda, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. Existuje mnoho různých přístupů, jejichž výsledkem může být krásná a štíhlá postava. V následujícím textu se podíváme na několik základních doporučení, které by vám mohly usnadnit start vašeho hubnutí. Netvrdíme, že to je nějaký univerzální návod, jak rychle a zaručeně zhubnout. Pokud ale nevíte jak začít, pak by se vám tyto rady mohly hodit.
Zkuste občasný půst
Pokud nevíte jak zhubnout a nechcete se pouštět hned do nějaké drastické redukční diety, pak vyzkoušejte čas od času půst. Nemusí se ale nutně jednat o úplné hladovění. Můžete to být i jen „přerušovaný“ půst. Tedy, že budete jíst jen v určitých částech dne, nebo vždy až za určité množství hodin.
Někdo zvládne bez problému celých 24 hodin bez jídla, zatímco pro někoho je to příliš náročné a tak postačí kratší úsek.
Úplný nebo i jen částečný půst, čas od času (maximálně 3x až 4x za měsíc) je dobrý jednak pro „pročištění“ vašeho organismu a současně se může částečně projevit i na následném úbytku váhy.
Pozor ale na to, že příliš časté hladovění může mít za následek opačný efekt. K půstu by se tedy mělo přistupovat s rozumem a rozvahou.
Začněte s pohybem
Přiměřené množství pohybu je základem každého úspěšného hubnutí. A tím pohybem nemusí být nezbytně nutně hned nějaké intenzivní cvičení. Každý z nás je jiný. Někdo si bez sportování a velké porce aktivního pohybu nedokáže představit život. Pro jiného je podobná aktivita vrcholem utrpení.
Pohyb je ale důležitý. Zvlášť pokud velkou část dne trávíte sezením někde v kanceláři nebo třeba ve škole. Pohyb je důležitý nejenom pro snižování váhy, ale celkově pro zdraví.
Pokud nepatříte mezi aktivní sportovce, pak vhodným začátkem může být nějaká méně náročná pohybová aktivita. Třeba jízda na kole. Nebo pravidelné chození. I když se vám to možná nezdá, pravidelná delší procházka každý den (nebo alespoň 4x týdně) dokáže zázraky. Pokud si zvyknete pravidelně každý den ujít několik kilometrů, můžete takto (i bez významnější změny jídelníčku) shodit klidně i 0,5 – 1 kilo za týden.
Zkuste se naučit jíst pravidelně
Efektivní metodou, jak si ohlídat váhu, je pravidelné stravování. Vůbec to nejhorší pro vaše tělo, je totiž to, pokud jíte třeba jen třeba 2x denně, ale zato velké porce jídla. Mělo by to být právě naopak. Zkuste se naučit jíst pravidelně každé tři hodiny. To odpovídá přibližně rozložení snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina a večeře.
Každé z těchto jídel by ale mělo pokrývat jen určitou část vašeho celodenního kalorického příjmu. Mělo by se tedy jednat spíše o menší porce. Vhodnou svačinou tak může být třeba jogurt, jablko, hrst ořechů nebo banán.
Pokud budete jíst takto často v pravidelnějších intervalech, pak vás nebudou tolik trápit pocity hladu a nutnost konzumovat pak veliké porce jídel nebo se dokonce přejídat. Vaše tělo pak současně bude mít dostatek času přijatou potravu zpracovat bez toho, že by se hromadily tukové zásoby.
Důvody proč tělo vytváří tukové zásoby je jednak to, že v danou chvíli nemá pro přijaté kalorie využití – typicky se jedná o situaci, kdy večer sníte velmi vydatnou večeři a tělo už nestihne tuto energii nějak rozumně využít. Dalším důvodem pro hromadění tuku je pak i to, že si tělo dělá zásoby pro chvíle „nedostatku“. Pokud budete jíst pravidelně a často, naučíte svoje tělo, že se „nemusí bát“ a není tedy nutné tak intenzivně „hromadit“ tukové zásoby.
Naučte se jíst polévky
I když se to nezdá, tak pokud před každým hlavním jídlem sníte porci teplé polévky, pomůže vám to hubnout. Polévka – díky vysokému podílu vody – zpravidla obsahuje jen málo kalorií. Ano existují výjimky, některé polévky by se daly zařadit přímo mezi kalorické bomby, ale ty pochopitelně nemáme na mysli.
Polévka vám pomůže částečně zahnat hlad ještě před tím, než se pustíte do hlavního jídla. Existují také krátkodobější diety, při kterých po určitý omezený čas jíte pouze polévky. To vede jednak k procítění organismu a současně i k podstatné redukci váhy.
Najděte si spojence při hubnutí
Bez ohledu na to, jestli se pustíte do cvičení nebo do nějaké diety, pamatujte, že pokud budete mít podporu v podobě nějakého kamaráda/kamarádky, váš úspěch bude o to jistější. Během hubnutí zažijete hodně okamžiků, kdy dietu nebo cvičení budete chtít vzdát. Je tedy dobré, když budete mít někoho, kdo vás při tom podrží (a naopak).
Zamyslete se nad tím, co jíte
Pro hubnutí není nezbytně nutné začínat s nějakou striktní dietou. Dost často postačí jen když se kritickým pohledem podíváte na to, co jíte. Někdy postačí jen pár změn v jídelníčku, aby se tsková změna jídelníčku projevila na vaší váze.
Mezi obecně platná fakta patří, že čím více čerstvých potravin bude váš jídelníček obsahovat, tím lépe pro vaši váhu. A není to jen obligátní ovoce a zelenina. Je vždy lepší dát přednost jídlu připravenému z čerstvých surovin, než tomu, které je připraveno z nějakých průmyslově vyráběných polotovarů.
Pořád se snažíte zhubnout a výsledek nikde?
Pokud se pořád snažíte hubnout a nepozorujete vůbec žádný výsledek, pak byste měli navštívit svého lékaře. Je celá řada nemocí a zdravotních problémů, které mohou způsobovat nadváhu. Navíc váš lékař by měl být ten, kdo kromě vás zná vaše tělo nejlépe a měl by být schopen vám kvalifikovaně poradit co je pro vaše tělo vhodné a co ne.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: