Kalkulačka bazální metabolismus podle věku a pohlaví
Zajímalo by vás, jaký by měl být váš doporučený denní kalorický příjem? S odpovědí na tuto otázku vám pomůže naše kalkulačka pro výpočet hodnoty bazálního metabolismu. Bazální metabolismus představuje množství energie, které lidské tělo spotřebuje pro udržování základních životních funkcí.
Na stanovení hodnoty bazálního metabolismu má vliv jak výška, tak i váha, věk a pohlaví. U bazálního metabolismu se ale nezohledňuje typ a množství další fyzické aktivity – ta je zahrnuta až v tzv. aktivním metabolismu.
Výpočet – bazální metabolismus podle věku a pohlaví
Bazální metabolický výdej (nebo také BMR či Basal Metabolic Rate) zahrnuje pouze množství energie, které organismus spotřebovává na základní udržovací pochody, jako dýchání, srdeční činnost, činnost mozku a zbytku nervového systému. Není zde zahrnuta ani jakákoliv fyzická aktivita, ani třeba příjem a trávení potravy.
Do naší kalkulačky pro výpočet bazálního metabolismu zadávejte tyto údaje: vaši výšku v centimetrech, vaši váhu v kilogramech, váš věk v letech, a dále pak informaci o vašem pohlaví.
Jak se počítá bazální metabolismus
Vzorec pro výpočet bazálního metabolismu je trochu komplikovanější. Zahrnuje vliv tělesné hmotnosti, výšky, věku a pohlaví daného jedince. Vzorec se liší pro muže i pro ženy.
Bazální metabolismus u žen:
BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den
Bazální metabolismus u mužů:
BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den
Co ovlivňuje hodnoty bazálního metabolismu
Bazální metabolismus obecně klesá s věkem. Důvodem pro tento pokles je snižování množství svalové hmoty, které je se stárnutím spojeno. Naopak nárůst svalové hmoty (třeba při cvičení nebo posilování) navyšuje hodnoty bazálního metabolismu (i když nárůst není příliš velký). Významnými faktory, které mohou ovlivnit konkrétní hodnoty bazálního metabolismu, jsou různé nemoci, teplota okolního prostředí, míra stresu nebo i potraviny které konzumujeme. Proto – když se provádí kalorimetrické vyšetření (přímá nebo nepřímá kalorimetrie) – je maximální snaha tyto vedlejší faktory vyloučit.
Bazální metabolismus je individuální
Tato kalkulačka počítá bazální metabolismus podle pevného vzorce. Praktická měření ale ukázala, že konkrétní hodnoty naměřené u různých lidí v laboratorních podmínkách se mohou i značně lišit. Tak například při jedné studii, kdy bylo sledováno 150 osob, byly naměřeny výsledky bazálního metabolismu v rozsahu od 1027 kcal / den (tj. 4301 kJ / den), až po velmi vysoké hodnoty jako 2499 kcal/den (tj. 10 455 kJ / den). Vědci pak došli k závěru, že velkou roli hraje množství tělesného tuku, v menší míře pak i věk, pohlaví apod.
Některé rozdíly jsou také založeny na aktivitě metabolismu. Z vědeckých pokusů vyplynulo, že asi 5% populace má metabolismus rychlejší až o 30%. V jedné studii tak byl zjištěn i extrémní případ, kdy dva jedinci se shodnou hmotností 43 kg měli hodnoty bazálního metabolismu ve výši 1075 kcal/den a 1790 kcal/den. Tento rozdíl v úrovni bazálního metabolismu odpovídá fyzické aktivitě jako byste ušli asi 10 kilometrů. Vzhledem k tomu, že při měření bazálního metabolismu jsou všechny takové fyzické aktivity odstíněny, je takový rozdíl mezi dvěma jedinci velmi významný.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že výpočet bazálního metabolismu v naší kalkulačce je nutné brát pouze jako orientační výsledek. Pokud byste chtěli znát 100% přesné hodnoty pro váš organismus, museli byste podstoupit specializované kalorimetrické vyšetření v laboratorních podmínkách.
Bazální metabolismus vs. aktivní metabolismus
Zatímco bazální metabolismus zahrnuje pouze základní životní pochody a funkce, aktivní metabolismus by měl pokrývat i další běžné denní aktivity. Platí zde obecné pravidlo, že bazální metabolismus představuje cca 70% celkového výdeje energie. Přibližně 20% pak připadá na fyzickou aktivitu a zhruba 10% na udržování tělesné teploty. Výše uvedená procenta se ale mohou měnit v závislosti na okolním prostředí a množství fyzické aktivity. Pro výpočet hodnot aktivního metabolismu můžete použít tuto kalkulačku.
dobry den ja nemuzu z hubnout brisko jim zeleninu jim fitness jim i ovoce hodim i na prochazky porad hoodim co mam jeste mam jeste delat ja se lecim stistnou zlazou protoze chodim pravlidne doktorce kazdy puroku hodim ja sem doopravdy sofala se mi nejde dolou to brisko dolu tak mi poradte predem dekuju mullerova
Dobrý den, Blanko.
Asi Vás svým komentářem nepotěším. Nejsem sice specialista ani expert, ale mám osobní zkušenost. Mám celkový problém s váhou. Měřím 168 cm a vážím 77 kg. Jím pouze cukr, který se přirozeně objevuje ve stravě. Slazené nápoje nepiju a nejím ani výrobky, ve kterých je cukr přidán. Mimochodem, fitness tyčinky a obdobné jídlo je plné přidaného cukru. Denně ujdu svižnou chůzí 6-10 km a ještě k tomu někdy ujedu 15 km na kole nebo kolečkových bruslích. Tento druh pohybu je dobrý tak na udržení váhy, ale není dostatečný na hubnutí. Před deseti lety mi pomohlo běhání. To jsem se ani nijak zdravě nestravovala a přitom jsem vážila 67-68 kg a měla jsem ploché břicho. To mi bylo 27-28 roků. Pro hubnutí tuků je potřebná určitá tepová frekvence. Můžete si ji vyhledat i na těchto stránkách nebo můžete zadat do vyhledávače ‚tepová frekvence pro spalování tuků‘. Dají se koupit hodinky, které Vám tepovou frekvenci měří.
Loni jsem na 3 měsíce úplně vyřadila z jídelníčku chléb (pečivo nejím vůbec, jen příležitostně (cca 1x za 14 dnů) celozrnné) a podařilo se mi zhubnout asi 13 kg. Než jsem ho vyřadila, tak jsem byla na váze 85 kg! Postupně se mi váha začala vracet. Jenže i při bezchlebové dietě jsem měla ‚pneumatiku‘ na břiše. Chce to zkrátka omezit příjem sacharidů a hýbat se při frekvenci, při které se pálí tuky.
Doufám, že jsem Vám aspoň trochu poradila.
Monika
Dobry den Moniko,
uz je to sice nejaka doba od 2017, ale mel bych i tak k Vasemu komentari pripominku a to hodne podstatnou. Ono je totiz jedno, jestli jite pridany cukr ci chleba (teda pokud netrpite treba alergii na lepek), rozhodujici pro hubnuti je vzdy kaloricky deficit – tedy mit mirne vetsi vydej nez prijem (rekneme rozdil 300-500 kcal). Takze je v tomto pripade rozhodujici si vzdy pocitat kalorie. Ma to ale jeden hacek – pokud nepodstoupite presne mereni, kde Vam bude zjisteny Vas bazalni metabolismus, tedy hodnota Vasich “energetickych fixnich nakladu” (tj. Vas vydej, ktery vzdy musite uspokojit potravou a pod ktery nikdy nemuzete jit), tak si budete muset chvilku hrat s Vasim kalorickym prijmem a vydejem, dokud se nestrefite a zmena se nezacne projevovat na vaze – neni to ale otazka dnu, ale tydnu, takze musite byt trpeliva. Z hlediska Vaseho vydeje, bude stacit, kdyz jen budete chodit a trochu posilovat, nemusite delat zadne dalsi extra aktivity. Totiz beznymi dennimi aktivitami muzete spalit vic kalorii nez hodinovym velmi namahavym cvicenim. Z hlediska prijmu pak je jeste dulezite navysit prijem bilkovin na vice jak 1,5 g na 1kg sve hmotnosti za den (protektivni ucinek pred poklesem aktivni hmoty) a to vse tak, aby vysledny pocet kalorii pasoval do toho namereneho bazalniho metabolismu. Vyse zminene je ale komplikovanejsi, pokud mate napr. problem se stitnou zlazou nebo nejake jine zdravotni omezeni. Pak je jeste nutne respektovat par dalsich pravidel – jako pestrost stravy, obsah vlakniny apod. To jsou ale bonusy, protoze teoreticky muzete zhubnout i kdyz se zivite jen hamburgery, pokud odpovidaji Vasemu nastavenemu kalorickemu planu (problem ale je, ze takovato strava Vas dobre nezasyti a budete mit hlad). Tak ci tak, pokud se neorientujete moc v lidske fyziologii, tak bych doporucil navstevu lekare a nutricniho specialisty.
Asi jako prvni bych se naucil psat
Ahoj, no musíte začít běhat…např. na mě nic jiného nefunguje…přes silové a kruhové tréningy 3x týdně cca hodina, denně cca 15000kroků atd…relativně aktivní…když chci zhubnout břicho, nepomůže kolo, chůze, pouze ten běh…min 3xtýdně 5km….a pneu jde pomalu dolů…co měsíc to kilo až dvě…