Připravili jsme pro vás výběr několika užitečných tipů, jak zhubnout a nepřibrat.

10 tipů: Jak zhubnout a nepřibrat

Vynecháváte občas snídani nebo oběd v naději, že vás přestanou tlačit kalhoty v pase? Zkoušíte občas nějakou dietu s nadějí, že shodíte pár kilo? Povedlo se vám o něco málo zhubnout, a nevíte, jak zase nepřibrat? Připravili jsme pro vás výběr několika užitečných tipů, jak zhubnout a nepřibrat.

TIP 1: Dopřejte si zdravou a vydatnou snídani

Vynechávat snídani nebo dokonce i oběd se může zdát jako dobrý nápad, jak omezit množství přijatých kalorií. Tato cesta ale ke zhubnutí nevede. Pokud bude mít vaše tělo během první části dne výrazný kalorický deficit, bude vás to nutit dohánět během odpoledne a večer. A to už je jen málo času na to, abyste přijatou energii stihli efektivně využít. Takže minimálně část z toho, co sníte odpoledne a večer, skončí uložená do tukových zásob.

Pokud se naopak zdravě nasnídáte, hned od rána tím nastartujete svůj metabolismus a spalování kalorií.

TIP 2: Jezte malé porce jídla 5x denně

Pro hubnutí a udržování váhy je nejlepší, pokud jíte v pravidelných intervalech, menší porce jídla. Díky tomu tak tělo má jednak dostatek času na strávení každé porce jídla, a současně může energii přijatou v potravě ihned průběžně spotřebovávat na krytí běžného energetického výdeje. Pokud se naopak najíte třeba jen dvakrát denně pořádně (sníte naráz opravdu velkou porci jídla), pak vaše tělo pro tak velké množství energie nemá v tu danou chvíli využití a minimálně část z ní je uložena do tukových zásob. To platí nejvíce pro večerní přejídání.

TIP 3: 3 hodiny před spánkem už nejezte

Poslední jídlo dne by mělo být lehké a měli byste ho snít nejpozději 3 hodiny před spaním. Pokud například chodíte spát každý den v deset hodin večer, poslední jídlo by mělo být snědeno v sedm hodin večer. A není tím myšlena jen samotná večeře, ale i vše ostatní. Takže po 7 hodině už žádné mlsání. Žádný popcorn nebo bramborové lupínky u televize, apod.

TIP 4: Vyhýbejte se „bílým“ potravinám

Pod označením „bílé“ potraviny máme na mysli především pečivo či těstoviny z bílé mouky. Namísto toho preferujte pečivo a těstoviny z celozrnné mouky. Namísto bílé ráže jezte tu hnědou. Na místo používání bílého, rafinovaného cukru, si čaj či kávu oslaďte hnědým, třtinovým cukrem. Nebo si čaj oslaďte přírodním medem.

TIP 5: Začínejte den pohybem

Pokud vám to váš běžný denní režim alespoň trochu umožňuje, zkuste začít svůj den aktivním pohybem. Jděte si hned po ránu zaběhat nebo zacvičit. Ranní cvičení má mnoho důležitých výhod. Hned po ránu nastartujete metabolismus, a tím i spalování kalorií. Vyšší spalování kalorií se pak netýká jen samotné doby, kdy budete cvičit, ale má i poměrně dlouhý „dojezd“. Ranní cvičení vás také díky uvolněným endorfinům dokáže pořádně „nakopnout“, a věřte, že pak po zbytek dne, budete mít podstatně lepší náladu.

TIP 6: Jak zhubnout? Pořiďte si psa.

Ráno se vzbudíte, venku je zataženo a pošmourno, a vy byste nejraději zase zalezli zpět do postele? Pokud si pořídíte psa, tak nebudete mít na výběr. Budete muset vstát a vyrazit ven na procházku se psem. S ním pak také můžete chodit na delší procházky do přírody. Už jen za jednu hodinu běžné chůze, spálíte až 250 kcal (tj. cca 18% – 12 % toho, co je obvyklá celodenní spotřeba kalorií u běžné dospělé ženy).

TIP 7: Máte chuť na sladké? Občas to nevadí

Možná se vás různé diety a „zaručené recepty, jak zhubnout“ budou snažit přesvědčit, že když hubnete, tak cokoliv sladkého je absolutní zlo. Ale to není pravda. Někdy je lepší dát si pár kousků kvalitní čokolády (s vysokým obsahem kakaa, ideálně nad 70%), než se zbytečně trápit odpíráním si všech sladkostí. Taková sladká odměna může zafungovat třeba i jako motivační faktor. Když splníte nějaký dílčí krok, na cestě k nižší váze, tak si dopřejete malou sladkou odměnu.

TIP 8: Zapomeňte na diety

Až na některé výjimky, většina „populárních“ diet příliš nefunguje. A i když vám pomohou rychle zhubnout o 5 nebo 10 kilo, jen málokdy se vám povede udržet si novou váhu dlouhodoběji. Diety jsou „na nic“.

Na místo diety se prostě jen snažte jíst trochu zdravě a hlavně rozumně. Pokud vsadíte na rozumně vyváženou kombinaci ovoce, zeleniny, bílkovin z ryb nebo libového masa, celozrnné pečivo, olivový olej, různé ořechy a semínka, nízkotučné mléčné výrobky, zhubnete mnohem spolehlivěji.

A když si tento způsob stravování osvojíte, nemusíte mít do budoucna obavy z nějakého jojo efektu a nabírání dalších kil.

TIP 9: Stanovte si reálné cíle a ty pak dodržujte¨

Chcete snad rychle zhubnout, a tak se pokoušíte shodit třeba 5 kilo za týden? Možná se vám to povede, ale spíše budete zbytečně frustrováni a zklamáni z neúspěchu. Pro úspěšné hubnutí je důležité stanovit si reálné cíle. Třeba to, že následujících 10 týdnů, zhubnete každý týden o 0,5 nebo jedno kilo (tedy celkem o 5 nebo 10 kilo). To už zní mnohem rozumněji.

A pak sledujete výsledky. Vůbec nemyslete na výsledné číslo, jaké uvidíte na váze za 10 týdnů. Vždy se soustřeďte jen na to, co bude na konci tohoto týdne. A až se vám povede splnit první krok, pokračujete na druhý, pak na třetí. A za chvíli už budete úspěšně v cíli.

TIP 10: Nevíte jak zhubnout? Prostě začněte

Přestaňte číst hloupé články na internetu o tom jak zhubnout. Přestaňte hledat nějaké zázračné diety nebo recepty jak zaručeně zhubnout o 10 kilo. Zapomeňte na to, že by existovala nějaká kouzelná pilulka, díky které rychle a snadno zhubnete.

Vypněte hned teď počítač a jděte ven. Jděte si zaběhat. Nebo se jděte projít na hodinovou procházku. Hned teď. Ne zítra. Ne až za týden. Ne až od nového roku. Hned teď, nebo alespoň ještě dnes odpoledne, večer. Udělejte si doma úklid a vházejte všechny nezdravé potraviny. Všechny sladkosti plné nezdravých cukrů. Všechny slazené limonády. Všechny smažené bramborové lupínky nebo solené arašídy.Ale nepřehánějte to. Nesnažte se ihned začít s nějakou ultra dietní stravou. Prostě jen eliminujte tři nejškodlivější věci na svém jídelníčku hned teď. A pak v tom třeba za týden zase pokračujete.

Pořád čtete dál tento článek? Proč už nejste někde venku a nehýbete se trochu? Hned!

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 596 Průměr: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar