BMI kalkulačka – spočítejte si svůj BMI index (body mass index)

BMI kalkulačka – spočítejte si svůj BMI index

BMI je zkratka anglického výrazu „Body Mass Index“. Do češtiny se to překládá jako index tělesné hmotnosti, nebo také index tělesného tuku. Pokud vás zajímá, jaké je BMI vaší postavy, můžete si to sami spočítat v následující kalkulačce. Pro online výpočet BMI vám stačí znát vaši váhu a výšku. Výsledné číslo vám pak řekne, jak je na tom vaše postava, jestli máte ideální váhu, nadváhu apod.

Co je to BMI a k čemu se používá

BMI index bývá velmi často špatně chápán. Pro někoho znamená vysoké číslo BMI, že je tlustý. Tak tomu ale vůbec není. BMI je poměrně „hloupé“ číslo. Zohledňuje totiž pouze výšku a váhu. Spíše než ukazatel použitelný pro hubnutí, je to jen statistická metoda, která mapuje rozsáhlou skupinu lidí. K tomu, aby BMI něco vypovídalo konkrétně o vás, by musel být zohledněn váš věk, pohlaví a třeba i typ metabolismu nebo typ postavy.

Online výpočet BMI

Pro výpočet BMI zadejte svoji aktuální váhu (v kilogramech) a svoji aktuální výšku (v centimetrech). Co přesně znamená výsledné číslo, si pak můžete přečíst v dalším odstavci.

Kalkulačka Body Mass Index
Jaká je vaše váha (v kg)

Jaká je vaše výška (v cm)

Výpočet

Jaký je význam výsledného čísla BMI indexu?

V následující tabulce jsou uvedeny hodnoty, ve kterých se může výsledné BMI pohybovat. Pokud by vám například vyšlo BMI 15 znamenalo by to, že jste velmi pravděpodobně podvyživení. Sami ale vidíte, že ideální váha se pohybuje v rozpětí až 20 kilogramů. Takže zatímco jeden člověk při „ideálním“ BMI bude se svojí postavou spokojený, ten druhý asi moc ne.

Kategorie BMI Hmotnost osoby vysoké 180 cm
těžká podvýživa pod 16,5 méně než 53,5 kg
podváha 16,5 – 18,5 od 53,5 do 60 kg
ideální váha 18,5 – 25 od 60 do 81 kg
nadváha 25 – 30 od 81 do 97 kg
mírná obezita 30 – 35 od 97 do 113 kg
střední obezita 35 – 40 od 113 do 130 kg
morbidní obezita nad 40 nad 130 kg

Tip: pokud si chcete spočítat přesnější výsledek toho, jak je na tom vaše postava, použijte tuto podrobnější kalkulačku BMI a kalorií – zahrnuje jak pohlaví, tak i věk nebo typ postavy a intenzitu vaší aktivity.

Vzorec pro výpočet BMI

Vzorec pro výpočet BMI je poměrně jednoduchý. Index tělesné hmotnosti se počítá jako podíl mezi hmotností a druhou mocninou výšky, tedy BMI = hmotnost / výška2. Výška se dosazuje v metrech a váha v kilogramech. Výsledek má sice jednotku kg na m2, ale BMI se zpravidla uvádí jako bezrozměrné číslo.

Proč by vás nemělo trápit BMI

Jak již bylo zmíněno výše, BMI je opravdu „hloupé“ číslo. Svůj smysl má pouze v případech, kdy se popisuje opravdu velká skupina lidí na úrovni populace celého státu. Pak je možné říci, že je zde například žije 30% lidí trpících nadváhou. BMI se určitě nedá použít jako ukazatel pro hubnutí, pro posouzení konkrétního jednotlivce.

Třeba kulturista s vypracovanými svaly může mít BMI i vyšší než 30 a přitom se rozhodně nedá říci, že by byl obézní nebo měl nadváhu. Naopak někteří – především starší lidé – mohou mít BMI v intervalu ideální váhy a přitom se u nich může ze zdravotního hlediska jednat o obezitu, díky malému množství svalstva a vysokému podílu tuku.

BMI kalkulačka – spočítejte si svůj BMI index
4.09 (81.78%) 349 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  komentářů 5

 1. Chci zhubnout   •  

  Děkuji za rady jak zhubnout, už se snažím po několikáté a moc se nedaří.

 2. Custom avatar Lenka   •  

  Dobrý den, o nadváze a nyní o mírnější obezitě bych mohla hovořit hodiny. Ale opravdu jsem si řekla dost, dokáže to každý, tak proč ne já. Zhubnu a do půl roku to mám zpětn. Nyní jsem už odhodlána. Jako dítě a mladistvá jsem dost sportovala, ale při sedavém zaměstnání zlenivěla. 27.12.2015 jsem začala s 5 denní dietou. Chuťově si po dvou dnech zvykla, konečně jsem se začala odvodňovat a to tak, že co 20 minut, jsem na toaletě. Nyní jsem přešla na ketodiet. Mám za sebou 7 dní a 3 kg dole. Cítím se výborně, dokonce se mi pomalu ztrácí nespavost!

 3. Custom avatar Mária makulova   •  

  Ahojte baby. Ja bisom tiež. chcela. Schudnúť. Ale ťažko. Pri. Troch. Deti. Mi. Ostal. Brucho mám váhu 74kg A výšku 158cm

 4. Custom avatar Evka   •  

  Ahojky všem, já to dokázala 🙂 po státnicích jsem vážila85 kg, To bylo v květnu. teď v srpnu mám dole 20 kg. Fakt je dost podstatný jídelníček, nestresovat se a pohyb :-). připravuju si každý večer jídlo na další den, protože mne to pak neláká k nezdravým jídlům, nakupuju jen zdravé. a chodím běhat, denně cca 4 km se psem. nyní mám na 170cm 65kg, což je super, ale musím si to taky udržet že? 🙂

 5. Custom avatar Maty   •  

  Nestěžujte si a zažněte se hýbat, nemá smysl řešit jídlo, nemá smysl chodit do fitka, stačí běhat…

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar