Tuk v lidském těle – víte, s čím bojujete?
Na našem webu o hubnutí najdete mnoho různých návodů, rad, doporučení, jak se zbavit přebytečného tuku a snížit svoji váhu. Když už se ale tolik věnujeme tuku, měli bychom se podívat trochu podrobněji na to, jaký tuk vlastně v těle máme. Lidské tělo by bez tuku nemohlo normálně fungovat
Jsou známy případy lidí s genetickou poruchou, kteří mají 0% tělesného tuku. Tato porucha u nich pak vede k nutnosti neustále jíst – musí mít kalorický příjem až 5000 kcal a přesto váží jen 30 – 40 kilogramů. Délka jejich života je podstatně kratší. Jde tedy jenom o to, najít přijatelnou hranici množství tuku v těle.
Není tuk jako tuk
V lidském těle je možné najít různé druhy tuku. Základní rozdělení tukové tkáně je na hnědou a bílou. Další dělení je pak podle místa, kde je tuk uložen na podkožní tuk, břišní tuk, srdeční tuk a další typy. Obecně je tuková tkáň je tvořena adipocyty, buňkami specializovanými na uchovávání tuku, a slouží jako rezervoár energie v podobě tuku.
Hnědý tuk – tuková tkáň u dětí
Hnědý tuk je typický pro čerstvě narozené děti. U nich může tvořit až 5% celkové hmotnosti. U dospělých se tento typ tukové tkáně vyskytuje jen ve velmi omezeném množství. Hnědá tuková tkáň slouží jako speciální zásoba energie. Na rozdíl od klasického „bílého“ tuku, je hnědá tuková tkáň velmi silně prokrvena. Buňky hnědé tukové tkáně také mají vysoký počet mitochondrií a cytochromů. Při oxidaci glukózy se tak neuvolňuje ATP, ale především teplo.
Bílý tuk – běžná tuková tkáň
Bílý tuk zahrnuje i ten klasický podkožní tuk, který nás tak trápí. Bílá tuková tkáň je tvořena tukovými buňkami s velkými tukovými kapénkami obklopenými prstencem cytoplazmy (tuková vakuola). Jádro je umístěno na periferii buňky. Ukládaný tuk je polotekuté konzistence a sestává převážně z triacylglycerolů a esterů cholesterolu. U lidí s nadváhou nebo obezitou může podíl tukové tkáně představovat až 50% z celkové hmotnosti organismu. Tukovou tkáň najdeme ale i u štíhlých lidí. U nich představuje zpravidla kolem 15 – 20 % z celkové tělesné hmotnosti.
Podkožní tuk
Většina tuku se v lidském těle nachází těsně pod kůží v oblasti, která se nazývá podkoží. Primární funkcí podkožního tuku je tepelná izolace a zásobárna energie. Tuková tkáň je ale současně i aktivní součástí endokrinního systému. Proto nelze říci, že by jakýkoliv tuk byl automaticky špatný. Tuková tkáň vylučuje některé hormony, které lidské tělo potřebuje pro své správné fungování. Podkožní tuk najdeme na celém těle, nejvíce ho je ale zpravidla v oblasti břicha, stehen a hýždí.
Břišní tuk
Břišní tuk (nebo také abdominální či viscerální tuk) se nachází uvnitř břišní dutiny. Jsou do něj „zabaleny“ některé vnitřní orgány jako žaludek, játra, ledviny, střeva. Tento břišní tuk se liší od toho podkožního. Přesto i břišní tuk se podílí na obezitě. Nadměrné množství břišního tuku se projevuje vyčnívajícím břichem.
Velké množství břišního tuku je také spojeno s cukrovkou typu 2. Břišní tuk se ukládá ve zvýšené míře především u mužů. Zatímco u žen je hormonálně regulováno ukládání tuků především v oblasti boků, stehen a hýždí, u mužů je naopak hormonálně regulováno ukládání tuků více do oblasti břicha. Pro redukci břišního tuku je nutné intenzivní aerobní cvičení (nejméně 10 hodin aerobní aktivity týdně).
Epikardiální tuk
Epikardiální tuková tkáň je zvláštní formou viscerálního tuku uloženého kolem srdce. Jedná se o metabolicky aktivní tkáň, která produkuje různé molekuly, které významně ovlivňují činnost srdce.
Prosím kdo mě poradí jak mohu odstranit podkožní tuk.Děkují