Bezlepková dieta

Při bezlepkové dietě je typicky zakázána konzumace běžných druhů pečiva

Bezlepková dieta znamená přestat jíst potraviny, které obsahují lepek. Tedy potraviny, které obsahují nějakou formu obilovin jako je pšenice, ječmen, žito nebo oves (byť zrovna oves je asi nejméně „nebezpečný“).

Při bezlepkové dietě je typicky zakázána konzumace běžných druhů pečiva, těstoviny, müsli či cornflakes obsahující pšeničné nebo ovesné vločky. Lepek ale mohou obsahovat i potraviny, u kterých byste to běžně nečekali. Především u průmyslově vyráběných potravin se pšeničná mouka používá v mnoha případech třeba jako zahušťovadlo.

Malé množství lepku je možné najít i v některých druzích alkoholu, v čokoládě, v některých jogurtech.

Bezlepkovou dietu musí dodržovat především lidé, kteří trpí celiakií nebo mají alergii na lepek. Bezlepková dieta ale může být i určitou alternativou ke „klasickým“ dietám na hubnutí. Její jídelníček se od těch nejčastějších redukčních dieta až tak moc neliší.

Mohlo by vás zajímat: Alergie na lepek a její příznaky, Co je to celiakie a její příznaky, HCG dieta

Raw food, tedy syrová (nebo někdy i živá), strava zahrnuje především potraviny rostlinného původu, které neprošly tepelnou úpravou.

Raw food dieta: syrová strava a hubnutí

Raw food, neboli „syrová strava“ (nebo také „živá strava“), je základem vitariánství. Co je to vitariánství, jaké jsou zásady raw jídelníčku, a jak efektivní může být raw dieta při hubnutí, se pokusíme popsat v tomto článku. Nutno ale říci, že rozsah tohoto článku ani zdaleka neposkytuje dostatek prostoru, pro shrnutí všech principů raw stravy a vitariánství. […]

Přečíst více

Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.)

Jak se projevuje alergie na lepek a celiakie u dospělých

Lékaři odhadují, že asi 1 procento dospělých má celiakii , tedy poškození tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku (podle jiných zdrojů to mohou být až tři procenta). Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.). Dokonce i lidé, kteří netrpí celiakií, mohou mít […]

Přečíst více