Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.)

Jak se projevuje alergie na lepek a celiakie u dospělých

Lékaři odhadují, že asi 1 procento dospělých má celiakii , tedy poškození tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku (podle jiných zdrojů to mohou být až tři procenta). Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.).

Dokonce i lidé, kteří netrpí celiakií, mohou mít některé příznaky nesnášenlivosti lepku (zvýšená citlivost na lepek). Je obecně odhadováno (různé výzkumy), že až 15 procent populace může mít zvýšenou citlivost na lepek.

Jak poznat zvýšenou citlivost na lepek, jak se projevují syndromy alergie na lepek nebo celiakie u dospělých a co dělat, pokud je u sebe pozorujete, na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Podíváme se i na to, jak je to s bezlepkovou dietou.

Co je to lepek a alergie na lepek

Lepek (gluten) je název pro skupinu glykoproteinů (například u pšenice je to směs dvou prolaminů, gliadinu a gluteninu). Lepek obsahují téměř všechny obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito a jiné). Lepek patří mezi potenciální alergeny.

Mezi příznaky alergie na lepek patří svědění, otok, podráždění kolem úst, svědivá vyrážka nebo kopřivka. Dále také ucpávání nosu, svědění kolem očí, křeče, nevolnost, zvracení nebo průjem, potíže s dýcháním a anafylaxe.

Nejčastější jsou alergie na lepek u dětí kolem pátého roku. Alergii na lepek je možné zjistit krevním nebo kožním testem.

Co je to celiakie a její příznaky

Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku. Celiakie je doživotní a neléčitelná nemoc (alespoň tedy v současnosti tomu tak je). Je podmíněna geneticky. Spouštět ji také mohou i rotaviry nebo adenoviry. V případě celiakie je pak nutné dodržovat bezlepkovou dietu, kdy pak vymizí všechny příznaky této nemoci.

Celiakie se dá diagnostikovat krevním testem nebo biopsií tenkého střeva. Někdy je možné onemocnění celiakií zjistit už jenom z endoskopického vyšetření. Odhaduje se ale, že jenom v České republice není diagnostikováno asi 85 – 90% osob, které trpí celiakií.

Jak se projevuje celiakie

Mezi okamžité příznaky celiakie patří třeba zvýšená únava po jídle. Díky narušení sliznice v tenkém střevu je pro osoby s celiakií mnohem „náročnější“ trávení jídla (vstřebávání živin). Po konzumaci potravin obsahujících lepek tak můžete pociťovat i výraznou únavu. Na rozdíl od běžného útlumu (poté co se najíte, zvláště po vydatnějším jídle) se v případě celiakie můžete cítit zcela vyčerpaní. S tím pak souvisí i zvýšená podrážděnost po jídle. Někdy také můžete pociťovat podobné příznaky, jako když jste nachlazení nebo máte chřipku.

Po jídle se také mohou objevit bolesti hlavy. Bolest hlavy je sice poměrně nespecifický příznak – může ji způsobovat třeba i migréna nebo i cokoliv jiného. Pokud se ale u vás objevují (v době cca 30 minut až jedna hodina po jídle) opakovaně bolesti hlavy, může být důvodem právě celiakie

Po jídle se také ve zvýšené míře může výsknout nadýmání, zvýšená plynatost, průjem, zácpa nebo bolesti břicha

Symptomy celiakie u dospělých

Sledujte svoji váhu. Zvýšená citlivost na lepek bývá zpravidla spojena se ztrátou hmotnosti. V některých případech ale nesnášenlivost lepku může vést i k náhlému, nevysvětlitelnému zvýšení hmotnosti.

Všímejte si také, když se u vás objeví nějaká vyrážka, nebo ekzém. U 5 – 10% lidí trpících celiakií se současně vyskytuje i cukrovka

U žen také může být jedením z příznaků celiakie nepravidelný menstruační cyklus, silný premenstruační syndrom (PMS), závažné menstruační křeče. Zvýšená citlivost na lepek bývá někdy i důvodem proč žena nemůže otěhotnět nebo potratí.

Co dělat když máte celiakii – bezlepková dieta

Na rozdíl od alergie na lepek, která se v průběhu času může zlepšit, celiakie je trvalý stav, bez šance na změnu.

Jedinou možností „léčby“ (celiakie jako taková je neléčitelná, zde se budeme bavit pouze o potlačení symptomů) je bezlepková dieta. V takovém případě je pak nutné v jídelníčku nahradit všechny potraviny, které obsahují lepek nějakou jinou alternativou.

Je tedy možné konzumovat buď potraviny, které přirozeně neobsahují lepek, nebo potraviny, které obsahují lepek jen v minimálním množství (deglutenizované). Typicky je tedy nutné se při bezlepkové dietě vyhýbat potravinám, které obsahují ječmen, pšenici, žito nebo oves (nejčastěji tedy potravinám obsahují mouku z těchto obilovin).

Naopak, během bezlepkové diety by mělo být možné jíst potraviny jako je třeba proso, rýže, brambory, kukuřice. Vadit by neměly ani mléčné výrobky, maso, vnitřnosti (játra, ledvinky) vejce, ovoce, zelenina, pohanka apod.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 281 Průměr: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar