Co je to celiakie a její příznaky

Mezi typické příznaky celiakie patří poruchy trávení. Tedy silné průjmy, ztráta chuti k jídlu

Celiakie je chronické onemocnění. Jedná se o poškození tenkého střeva v důsledku nesnášenlivosti lepku (ten najdeme především v obilovinách jako je pšenice, ječmen, žito nebo oves). Celiakie je „doživotní“ onemocněné. Současná lékařská věda nezná žádný způsob, jak celiakii léčit a vyléčit. Lidé s celiakií musí dodržovat bezlepkovou dietu, ale u té se jedná pouze o potlačení symptomů. Základní příčina celiakie se tím nijak neřeší.

Mezi typické příznaky celiakie patří poruchy trávení. Tedy silné průjmy, ztráta chuti k jídlu, častější zvracení. Především u dětí se pak projevuje nepřibírání na váze nebo další poruchy růstu. Typickým projevem je pak také zvýšená únava po jídle, podrážděnost nebo i bolesti hlavy.

U žen se pak při celiakii mohou objevovat i poruchy menstruačního cyklu nebo dokonce problémy s otěhotněním (vyšetření na celiakii patří mezi jedno z vyšetření při léčbě neplodnosti).

Mohlo by vás zajímat: Alergie na lepek a její příznaky, Bezlepková dieta, Výpočet glykemického indexu

Nedostatek spánku (nebo nekvalitní spánek), trápí poměrně velké množství lidí. Spánkový deficit může vést k různým zdravotním nebo psychickým problémům. Pro zlepšení a zkvalitnění spánku, někdy stačí jen malé změny. Často jsou to jenom drobnosti.

Co dělat když nemůžu spát? Jak zlepšit spánek – tipy pro klidný a kvalitní odpočinek

Nedostatek spánku, je jedním z velmi výrazných problémů současné civilizace. Zatímco dříve lidé chodili „spát se slepicemi“, ráno vstávali za světla a respektovali tak přirozené biorytmy, pro současnou civilizaci to příliš neplatí. Nedostatek spánku, nebo nedostatek kvalitního spánku, je jedou z velmi častých příčin u řady různých zdravotních problémů. Nedostatek spánku (spánkový deficit) vede k razantnímu snížení celkové […]

Přečíst více

Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.)

Jak se projevuje alergie na lepek a celiakie u dospělých

Lékaři odhadují, že asi 1 procento dospělých má celiakii , tedy poškození tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku (podle jiných zdrojů to mohou být až tři procenta). Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.). Dokonce i lidé, kteří netrpí celiakií, mohou mít […]

Přečíst více