Přírodní detoxikace – co na pročištění těla (1. část)
Existuje mnoho přírodních metod, které můžete použít na detoxikaci a pročištění vašeho organismu. V tomto článku se podíváme na různé přírodní a přirozené metody, jak dosáhnout efektivní detoxikace těla. Pročištění organismu může být velmi dobrým začátkem, pokud jste se rozhodli zhubnout. Ale i z jiných důvodů. Tím, že své tělo zbavíte všech nahromaděných škodlivých látek a toxinů, budete se cítit lépe. Budete mít více energie a nebude tak unavení.
Radikální detoxikace organismu
Jenou z nejlepších metod, jak dosáhnout pročištění organismu, je krátkodobá „dietní“ kůra. Ta trvá 3 – 10 dní a po celou tu dobu nepřijímáte žádnou potravu. Pouze pijete speciálně připravený „čistící“ koktejl. Ten si pak můžete sami připravit doma.
Vyrobíte si ho smícháním jednoho litru vody, do které přidáte 4 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z citrónu nebo z limetky. Do nápoje pak ještě přidáváte malou lžičku javorového sirupu a polovinu malé lžičky kajenského pepře. Tento nápoj pak pijete 4x až 5x denně (0,4 až 0,5 litru na jednu „dávku), po dobu alespoň tří dnů (maximálně však 10 dní).
Díky této radikální detoxikační dietě by mělo proběhnout kompletní pročištění vašeho těla, a současně tím velmi pravděpodobně shodíte dolů i několik kilo. Je ale nutné si uvědomit, že podobná radikální čistící dieta není vhodná pro každého. Díky tak výraznému omezení přijímaných kalorií není podobná čistící dieta vhodná pro mladší, nebo pro ty, kdo mají jakékoliv zdravotní problémy.
Pročištění těla – jablko a zázvor
Můžete také vyzkoušet méně radikální čistící kůru. I zde, podobně jako u předchozí metody, je základem speciálně připravený nápoj. Ten se skládá z čerstvě vylisované jablečné šťávy, do které přidáte jednu čajovou lžičku mletého zázvoru a jednu lžičku mletého psyllium (psyllium je druh vlákniny, která funguje jako velmi efektivní přírodní laxativum (projímadlo)).
Tato čistící kůra je pak určena na 1 – 3 dny a můžete ji doplnit vhodnou lehkou a zdravou stravou (menší porce ovoce nebo zeleniny, malý kousek celozrnného pečiva). Výsledkem by pak mělo být opět pročištění organismu, a případně i menší úbytek váhy.
Pročištění těla – slaný výplach
Spíše nepříjemný způsob, jak pročistit tělo, je výplach slanou vodou. Sůl je přírodní dezinfekční látka. Výplach slanou vodou dovede velmi účinně vyprázdnit celý střevní trakt. Postup je takový, že si připravíte slaný roztok – cca 2 čajové lžičky na litr vody. Tento nápoj pak vypijete na prázdný žaludek (na lačno). Doporučuje se nápoj vypít co nejrychleji, protože to opravdu není nic moc „dobrého“.
Po vypití slané vody, se během 30 minut až 2 hodin, dostaví poměrně intenzivní „potřeba“. Podobné propláchnutí organismu je tedy vhodné provádět spíše o víkendu, když jste doma a nemusíte nikam chodit.
V některých případech se může objevit i nutkání ke zvracení nebo silný průjem. Tyto příznaky ale poměrně rychle odezní. Výplach slanou vodou pak není vhodný pro osoby, které mají nějaké zdravotní problémy s ledvinami nebo obecně s trávicí soustavou.
Pročištění těla zdravým jídelníčkem
Méně radikálním způsobem, jak pročistit organismus, je dodržování zdravého jídelníčku. To zahrnuje jak dostatečně kvalitní pitný režim, tak i vhodně zvolené potraviny.
Základem je zde dostatečný pitný režim (pouze voda nebo neslazený bílý či zelný čaj). Každý den byste tak měli vypít alespoň 8 sklenic vody (cca 2 litry). V závislosti na vaší váze, na tom jak jste aktivní nebo jaké je zrovna roční období (třeba letní vedra), to pak může být i více. Měli byste se snažit vypít jednu sklenici vody nebo čaje před každým jídlem. A tekutiny pak doplňovat postupně v průběhu celého dne.
Správný jídelníček na pročištění těla by měl zahrnovat hodně vlákniny. Vláknina je přirozená přírodní látka, která napomáhá správnému fungování trávení. Dostatečný příjem vlákniny pak podporuje vylučování toxinů a dalších škodlivých látek.
Mezi velmi dobré zdroje vlákniny, které by neměli chybět na žádném zdravém jídelníčku, určitě patří celozrnné obiloviny, a z nich připravované potraviny. Tedy celozrnné pečivo, těstoviny apod. Hodně vlákniny obsahují i některé druhy ovoce a především pak zeleniny. Patří sem třeba mrkev, brokolice, fazole, čočka a další luštěniny, a jiné.
Detoxikace těla – bez alkoholu a bez kofeinu
Při snaze o pročištění těla zkuste alespoň na několik dní úplně vysadit alkohol a kofein (především kávu). Toxiny obsažené v alkoholu a kávě mohou poškodit funkci jater a ledvin.
Alkohol a především pak „tmavší“ druhy, jako je třeba whisky, rum nebo třeba i červené víno, obsahuje toxiny, které se nazývají kongenery. Ty mimo jiné mohou za to, že nás po konzumaci alkoholu druhý den bolí hlava (kocovina). Jedná se o vedlejší produkty kvašení. Kromě nich je pak alkohol v těle metabolizován, a jedním z produktů metabolismu je acetaldehyd (acetaldehyd je bezbarvá těkavá hořlavá kapalina štiplavého zápachu, čili asi nic co by našemu tělu prospívalo).
Káva je zase často během pěstování vystavena nejrůznějším herbicidům a pesticidům. Nadměrná konzumace kofeinu významně přispívá k dehydrataci organismu. Pokud se neobejdete bez „ranního nakopnutí“, zkuste si místo kávy dát zelený čaj. I ten obsahuje menší množství kofeinu, ale kromě toho obsahuje poměrně velké množství zdravých antioxidantů.
Omezte příjem jednoduchých sacharidů
Jednoduché sacharidy, jako je třeba bílá rýže, pšeničný chléb, nebo obecně pečivo či těstoviny z „bílé“ mouky, jsou v podstatě bez živin, vitamínů nebo jiných látek. Efektivní výživný přínos pro vaše tělo je jen malý (zatímco energetický obsah, tedy kalorie, jsou poměrně vysoké).
Nadměrná konzumace jednouchých cukrů je pak také spojena s vysokým nárůstem hladiny krevního cukru (po jídle) a současně s jeho poměrně rychlým poklesem, po krátké době. To je pak důvodem toho, že už jen nedlouho po jídle máte zase pocit hladu. A to není dobré ani pro vaše zdraví ani pro vaši váhu.
Mnohem vhodnější je tedy konzumace potravin s vyšším obsahem vlákniny a se složitějšími uhlohydráty. Ty jsou třeba ve škrobové zelenině, jako jsou brambory. Patří sem i pečivo či těstoviny z celozrnné mouky, hnědá rýže nebo luštěniny.
Tento článek pokračuje druhou částí, kterou najdete zde. V ní se podíváme na to co je a není vhodné jíst, a jak eliminovat škodlivý vliv prostředí.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: