Kalkulačka BMI podle věku a pohlaví
Zajímáte se o to, zda je vaše váha ještě „v normě“, nebo zda již máte nadváhu? Nebo zda dokonce nejste obézní? Možná právě proto hledáte nějakou kalkulačku, která by vám pomohla určit, jak jste na tom s vaší váhou. Jednou z metod určování podváhy, ideální váhy, nadváhy nebo obezity je i BMI index, který vám spočítá i naše kalkulačka.
Co je to BMI index a jak se počítá
BMI je zkratka u anglického názvu „body mass index“. Do češtiny se dá volně přeložit jako index tělesné hmotnosti. I když je BMI velmi často používáno v nejrůznějších statistikách, sledujících zdravotní stav populace, míru nadváhy, nebo obezity, samo o sobě má toto číslo jen velmi malou vypovídací hodnotu.
BMI jako takové srovnává pouze vaši výšku a váhu. Neříká tedy nic o tom, jakou máte postavu, kolik máte tělesného tuku. Není zde zohledněn vliv věku. Není zohledněn vliv pohlaví. Zohledňuje se pouze výška a váha. Proč je to špatně, to si řekneme dále.
BMI je hloupé číslo, které vám nic moc neřekne
BMI je z pohledu konkrétního jedince jen „hloupé“ číslo. Tím, že není nijak zohledněn vliv pohlaví, vliv věku, to kolik máte svalové hmoty, kolik máte tuku, tvar postavy atd., nemůže BMI nijak adekvátně vyhodnotit vaši postavu.
BMI je možné použít jako vhodný statistický nástroj při sledování populace nějaké státu. Pak je možné najít souvislost mezi tím, že třeba 40% populace má BMI, které odpovídá nadváze a díky tomu je pak v populaci o XY % vyšší výskyt nemocí spojených s nadváhou, než v jiném státě, kde má BMI odpovídající nadváze třeba jen 30% populace. A to je vše co BMI dokáže.
Jinak je ale dost dobře možné, aby zdravý jedinec, který aktivně sportuje, měl BMI vyšší než někdo, kdo má zakulacenou postavu s větším množstvím tuku. Jak je to možné? Třeba už je proto, že svalová tkáň má větší měrnou hustotu než tuk. Tím pak objem svalové hmoty váží více než stejný objem tukové tkáně. A to až o 20%. Při větším množství svalové tkáně, než je běžný průměr v populaci, má zdravý sportovec paradoxně horší BMI.
BMI ani nijak nezohledňuje fyziologické rozdíly mezi ženským tělem a mužským tělem. Není zohledněno ani to, jak se podle věku mění množství tukové tkáně, nebo objem vody v těle. BMI je prostě jen nějaké průměrné číslo.
Kalkulačka výpočet BMI (bez zohlednění pohlaví nebo věku)
Vzorce pro výpočet BMI
Pro výpočet BMI se používá poměrně jednoduchý vzorce:
BMI = hmotnost / výška2
Tedy hmotnost (zadává se v kilogramech) se dělí druhou mocninou výšky (zadává se v metrech, res. V centimetrech). Výsledek by pak měl sice mít jednotu kilogram na metr čtvereční (kg na m2), ale tato jednotka se nepoužívá a s BMI se pracuje jako s bezrozměrným číslem.
BMI – nadváha, podváha, obezita nebo správná váhy
Výsledkem výpočtu BMI je bezrozměrné číslo které říká, jaká je vaše váha v porovnání s průměrnou váhou v populaci.
Kategorie | BMI | Hmotnost osoby vysoké 180 cm |
---|---|---|
těžká podvýživa | pod 16,5 | méně než 53,5 kg |
podváha | 16,5 – 18,5 | od 53,5 do 60 kg |
ideální váha | 18,5 – 25 | od 60 do 81 kg |
nadváha | 25 – 30 | od 81 do 97 kg |
mírná obezita | 30 – 35 | od 97 do 113 kg |
střední obezita | 35 – 40 | od 113 do 130 kg |
morbidní obezita | nad 40 | nad 130 kg |
Výpočet (nejenom) BMI i podle věku, pohlaví nebo typu postavy
Pokud si chcete spočítat, jak jste na tom se svou váhou, pak můžete vyzkoušet tuto naši podrobnější kalkulačku, která počítá nejenom BMI, ale zahrnuje do výpočtu i vliv věku, pohlaví, obvod pasu, obvod hrudníku nebo i to nakolik jste aktivní.
Podrobná kalkulačka – BMI, kalorie, metabolismus, typ postavy
V této podrobnější kalkulačce můžete získat lepší orientační představu, jak na tom jste se svou váhou než jen na základě „jednoduchého BMI“ které nezohledňuje váš věk nebo pohlaví a jiné parametry).
Jaká by měla být moje ideální váha?
Pokud vás zajímá především to, jaká by měla být vaše ideální váha, tak na podobnou otázku je velmi těžké odpovědět. Můžete vyzkoušet třeba tuto kalkulačku pro výpočet ideální váhy, ale i ta vám dokáže spočítat jen určité rozmezí od – do. Pokud máte více, jedná se již o nadváhu, pokud méně, pak je to podváha či podvýživa. Toto rozpětí pak může být i značně široké (5 – 10 kilo).
Je také těžké říci, co je to ona ideální váha – pro každého to může být něco jiného. Aktuální módní trendy ženám diktují spíše až fyziologicky nezdravě nízkou váhu. Je to ten správný ideál? V minulosti byla ideální váha vnímána diametrálně odlišně.
Je ideální váha ta, která odpovídá ideálnímu vzhledu postavy? Nebo ta, která je ideální z hlediska zdravotního stavu? Nebo je ideální váha ta, se kterou budete vy sami nejvíce spokojeni? Nebo je ideální váha ta, o které si myslíte, že s ní nejvíce „oslníte vaše okolí?
Dobry den,
Nevim zda mam o tom tady mluvit. Ale mam velky problem zhubnout. Nedokazu se donutit držet dietu. A pokud zacnu vydrzim to jen dva dny a zase se vratim do starych koleji. Nevim cim to je. Nemam asi takovou vuli. Kdyz mam stres v praci tak ho zajidam sladkym. Cely den nejim a pak kdyz prijedu z prace v 23:00 jsem schopna tzv. vyjist celou lednicku. Nemůžu se uz na sebe koukat. Sebevedomi v podstate uz nemam žádné. Muzete mi poradit co s tim?
Děkuji za odpověď
Ahoj, myslím že ještě důležitější než to jídlo je důležitý dostatek pohybu. Jestli nemáš čas tak můžeš jezdit do práce na kole atd.
Zdravím, není to vůbec pravda.
Vše je jen o stravě, samozřejmě pro lepší travící trakt, by jste měla ujít aspoň 6000 kroků, nebo lépe 10000.
Vše je jen o stravě a kalorii, stačí jen dělat nějaké domáci cviky, může to trochu pomoci.
Dobrý den,nerozumím tomu jak si vypočítat správnou váhu.je mi 43 let,mám pět dětí.moje výška je 158 a vážím 67kg.občas v pohybu dvou kg.děkuji za odpověd
Dobrý den,
moc jsem to nepochopila, Podle výpočtu mám podváhu a podle tabulek podle věku podváhu. Tak kolik mám vlastně vážit? Je mi 12 let (rok 2007) a měřím 163cm a vážím 49kg +-kilo.
Je to tedy správně? Prosím o odpověď……..Děkuji.
Vážení , jsem senior celý život výkonnostně sportující. Po skončení závodění jsem za asi 5 roků přibral 6 kg.
převážně v oblasti břicha. Což je úplně normální. Ale začalo mě to vadit a tak jsem se obrátil na Nutriční specialistku, která mě vytvořila po předchozím vyšetření , jídelníček na jeden měsíc. Skladba potravin byla asi v 60% stejná jako jsme používali . ALE !!! Ale Zásadně jsem se bez výdaje energie při sportu začal trvale kaloricky přejídat. Tedy Rada všem kteří to myslí s trvalou redukcí váhy , Muži i ženy . Je to pokud někdo nemá zdravotní problémy , pouze o vůli a tedy o „hlavě“ . Jídelníček obsahoval jíst 5x denně,( Moc důležité) všechny druhy potravi, ale v polovičních množstvích . Potraviny byly voleny tak že pocit na hlad jsem nikdy neměl. Tedy aby se kaloricky výdaj rovnal příjmu !!! Nutno bylo i potraviny vážit, aby byla rovnováha příjmu a výdajů. Za dva měsíce bylo 6 kg dole a pokračuji ve výběru jídel a hlavně co do množství jak je v jídelníčku. Už celý rok jsem na stejné váze 60kg. Vážím se každé ráno u postele. Je to jenom a jenom o hlavě a pevné vůli . Nutno ale z potravin vyloučit všechny druhy salámů .Maso jen hovězí, nebo kuřecí, sladkost jen občas ke kávě. Pivo denně není na závadu, Zeleninu, ovoce, luštěniny , ale to je návod všude na zdravé stravování. Tvrdý alkohol vyjímečně a hlavně bílkoviny a protejny z potravin. Pozn: všechny balené potraviny ze zákona musí obsahovat na obalu kalorické hodnoty na 100gr,
Zdraví Pepa