Jak zjistit, kolik máte tělesného tuku bez vyšetření?
Chtěli byste se dozvědět, kolik máte v těle tuku a nechce se vám platit za specializované vyšetření? V tomto článku se podíváme na několik možností, s pomocí kterých můžete poměrně snadno a přesně zjistit, jak je na tom vaše tělo, kolik máte tělesného tuku.
Nepřímé metody měření tělesného tuku
Existuje několik metod, jak spočítat % tělesného tuku nepřímo – jen na základě antropometrie – tedy měření vašeho těla. Jednotlivé metody mají větší či menší odchylku. V zásadě jsou ale téměř všechny použitelné – alespoň pro získání orientační představy. Množství tělesného tuku si tak můžete sami spočítat s pomocí naší kalkulačky: Kalkulačka tělesného tuku.
Kaliperační metoda měření tělesného tuku
Jedná se o poměrně jednoduchý způsob jak relativně přesně zjistit množství tělesného tuku. K měření se používají speciální kleště. Těmi se pak měří tloušťka kožní řasy. Měření se provádí na několika místech těla – na zadní části paže, přední část paže, na ramenní lopatce, v pasu. Výsledné hodnoty se pak sečtou a na jejich základě je možné z příslušné tabulky odvodit % tělesného tuku.
Výhodou toho měření je především jednoduchost. Kaliperační kleště se dají sehnat i na internetu v některých eshopech. Ceny začínají již od 200 Kč (viz např. zde). Je to tedy poměrně levná a přitom hodně přesná pomůcka. Nevýhodou ale může být to, že přesné měření nezvládnete sami – ale budete muset požádat někoho o pomoc. Pokud ale máte nějakou dobrou kamarádku, před kterou se nestydíte, nemělo by to ničemu vadit.
Chytrá váha, která umí víc než jenom vážit
Nebo si můžete pořídit nějakou „chytrou“ váhu. Sice se budete muset připravit na trochu větší výdaj – ceny se pohybují od 1 do 3 tisíc korun. Chytrá váha vám pak ale umí změřit nejenom to, kolik vážíte, ale spočítá vám i vás BMI index, změří množství tělesného tuku, kolik máte svalové, kostní nebo tukové tkáně, kolik máte vody v těle, spočítá vám doporučený denní příjem kalorií a další údaje (záleží pochopitelně na konkrétním modelu). Na chytré váhy se můžete podívat např. zde.
Ještě přesnější změření množství tuku?
Pokud byste chtěli znát množství svého tuku ještě přesněji, pak už se to neobejde bez specializovaného vyšetření.
Měření pomocí bioelektrické impedance
První možností je zjišťování množství tuku přístroji, které pracují na principu bioelektrická impedance (tzv. BIA). Tato metoda měření využívá toho, že elektrický proud se v různých tkáních těla šířů různě (kosti, svaly nebo tuková tkáň kladou různý odpor).
Vyšetření tedy spočívá v přiložení několika elktrod, které pak do vašeho těla vysílají proud o nízké frekvecni a intenzitě (nebojte se, nebolí to, maximálně to torchu „brní“). Toto vyšetření je poměrně jednoduché a tím pádem i levné.
Nevýhodou ale je to, že výsledek je hodně ovlivněn tím, kolik máte zrovna v těle vody. Takže pokud jste například dehydratovaní, může výt výsldek až o několik % jiný než jaký je váš běžný stav.
Podvodní měření – hydrodensitometrie
Asi nejpřesnější výsledky poskytuje podovodní měření (hydrodensitometrie) – kdy se tělo váží pod vodou pomocí duální rentgenové absorpciometrie (DEXA) či počítačové tomografie (CT) nebo nukleární magnetické rezonance (NMR).
Toto měření tělesného tuku je zcela nejpřesnější, ale současně i nejméně dostupné. Provozují ho jen specializovaná pracoviště a jeho cena je poměrně vysoká.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: