Jednou z nejlepších metod, jak zhubnout po porodu, je kojení.

Hubnutí po porodu – jídelníček, dieta, cvičení

Během těhotenství snad všechny ženy přiberou na váze. Některé ženy přiberou více, jiné méně. Obvyklý průměr zvýšení váhy během těhotenství, je cca 12 – 15 kilo. Může to být ale i mnohem méně – výjimkou nejsou ženy, které přiberou třeba jen 6 – 8 kilo. Nebo naopak ženy, které přiberou i 20 – 25 kilo.

Jak funguje hubnutí po porodu

Ihned po porodu se pak váha zpravidla nijak „dramaticky“ nesníží. Je zde určitě nezanedbatelný úbytek váhy, připadající na narozené miminko, placentu nebo plodovou vodu. Velká část kil, která žena nabrala během těhotenství, ale nikam nezmizí.

Z toho se ale určitě nemusíte stresovat. I když nebudete cvičit nebo držet nějakou dietu, budete postupně „hubnout“. Vaše váha se v období po porodu bude přirozeně snižovat o cca 0,5 – 1 kilo za měsíc. Během prvních 6 měsíců po porodu tak přirozeně zhubnete o 3 – 6 kilo aniž byste se významněji snažila.

V případě, že bude kojit, nebo i v případě, že tomu trochu napomůžete (vhodný jídelníček, dieta nebo cvičení), může být úbytek váhy po porodu ještě rychlejší.

Jak rychle po porodu zhubnut?

Pokud vás trápí vaše váha po porodu, pak si s tím zkuste nedělat zbytečně těžkou hlavu. Musíte mít na paměti, že zvýšení váhy během těhotenství probíhalo postupně, po celou dobu těhotenství. Následné hubnutí, pak bude trvat přibližně stejnou dobu. Obvyklá rychlost hubnutí je taková, že u průměrné ženy se její před-těhotenská váha obnoví nejdříve za 6 – 12 měsíců.

Jak zhubnout po porodu při kojení

Jednou z nejlepších metod, jak zhubnout po porodu, je kojení. Během procesu vytváření mateřského mléka, i následného kojení, vydává vaše tělo nemalé množství energie.

Jen pro orientační představu – 100 ml mateřského mléka přestavuje cca 279,92 KJ (66,9 kcal). Což ale není vše. Tyto hodnoty představují energetický obsah samotného mateřského mléka. Už jen na proces jeho tvorby tělo spotřebuje další kalorie. A další jsou pak vydány během samotného kojení.

Během kojení tak budete každý den vydávat nejméně cca 200 – 300 kcal denně (900 – 1300 KJ).

Jak zhubnout po porodu když nekojím

Hubnout ale můžete, i když nekojíte. Možná to budete mít o něco málo těžší. Na druhou stranu, pokud už nekojíte, pak nejste tolik limitována tím, co a kolik jíte. Při kojení je nutné udržovat příjem kalorií poměrně vysoký. A je také nutné hlídat, aby byl jídelníček dostatečně zásoben všemi různými živinami, nezbytnými pro tvorbu mateřského mléka. Když už ale nekojíte, tak můžete přejít i na nějakou přísnější, nízkokalorickou dietu. A hubnout stejně rychle (nebo i rychleji), jako ženy, které ještě kojí.

Hubnutí po porodu – dieta a jídelníček

V době po porodu byste své tělo určitě neměla zatěžovat nějakou drastickou dietou. A to nejenom kvůli kojení, ke kterému se ještě dostaneme. V době prvních 6 týdnů po porodu se vaše tělo bude postupně zotavovat z prodělaného porodu. Což je poměrně náročný proces a určitě není dobrý nápad tělo ještě více zatěžovat tím, že se bude trápit hlady nebo nějakou nevhodně zvolenou dietou.

Pokud navíc kojíte (což byste v době těsně po porodu určitě měla), pak nesmí být denní kalorický příjem příliš omezován. Výrazné omezení jídelníčku (malé množství kalorií), může ve výsledku vést až k úplnému zastavení tvorby mateřského mléka. Při kojení navíc potřebujete pokud možno vyvážený jídelníček, který obsahuje vše nezbytné pro tvorbu mateřského mléka.

Dieta na hubnutí po porodu

V době po porodu tedy není příliš vhodná doba na nějaké experimenty s dietou. Takže spíše než na dietu, byste se měla zaměřit na to, abyste jedla zdravě. Můžete tedy omezit zbytečné kalorie a nezdravé potraviny. Už jen tím můžete začít hubnout, i když to nebude žádná konkrétní dieta.

Velká většina diet na hubnutí, je založena na výrazném omezení kalorického příjmu. Takové diety ale nejsou v době po porodu, zvláště pak pro kojící maminky, ani trochu vhodné. Než nějakou konkrétní dietu, to raději usilujte jen o to, abyste jedli zdravě.

Tedy hodně ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo, netučné maso (hovězí, drůbeží, ryby). Nezapomínejte na luštěniny, hnědou rýži, zdravé tuky, mléčné výrobky apod. Během kojení pak platí i určitá omezení na některé druhy potravin, které by u miminka mohly způsobovat nadýmání. To se dá ale jen obtížně zobecnit, protože u každého miminka to může být trochu jiné.

Jídelníček na hubnutí po porodu

Během snahy o hubnutí pak není důležité jenom to, co jíte, ale i to, jak si jídelníček rozdělíte. Při hubnutí (a to platí nejenom po porodu), je poměrně důležité, abyste se snažili jít více malých jídel (než jíst jen málo velkých jídel). Optimální počet jídel v průběhu dne je 5 nebo i 6 menších porcí. Tedy, nejenom nevynechávat snídaně, obědy, večeře, ale současně nezapomínat ani na malé svačiny mezi těmito hlavními jídly.

Hubnutí po porodu  – cvičení

Pro hubnutí pak není důležité jenom to co (a kolik) jíte, ale i to kolik kalorií „spálíte“. V prvních týdnech po porodu se asi ani nebudete cítit na nějaké náročnější cvičení nebo jiné fyzické aktivity. To ale postupně odezní.

Dobrým začátkem pro hubnutí po porodu, může být už jen to, že budete chodit na delší procházky s kočárkem. Při hodinové procházce vaše tělo spálí i 200 – 250 kcal (kilo kalorií) neboli cca 800 – 1000 KJ. Což je cca 10 – 15% vašeho běžného celodenního kalorického výdeje. Pokud každý den vyrazíte alespoň na jednu hodinovou procházku, můžete tak „shodit“ i půl kila za týden (za předpokladu že máte vyvážený kalorický příjem).

Kromě obecného pohybu, je po porodu vhodné cvičit na zpevnění povoleného svalstva v oblasti břicha. Tyto svaly jsou po porodu značně uvolněné, a měli byste se je snažit zpevnit a posílit. Jakmile to bude možné (po šestinedělí, nebo případně i později), zkuste každý den věnovat 20 – 30 minut na cvičení. Je celá řada cviků na posílení břišních svalů, které můžete dělat i doma. Není potřeba žádné speciální vybavení nebo cvičební pomůcky.

Také můžete vyzkoušet nějaké kurzy – pro ženy po porodu, je velmi vhodné cvičení Pilates nebo i jiné druhy cvičení. Zkuste se domluvit s manželem/partnerem nebo nějakou babičkou, že vám dítě jednou nebo dvakrát týdně na chvíli pohlídají, a vyrazte si sama někam ven. To potřebujete i k udržení duševní pohody. Přece jen, být celý den doma s dítětem může být někdy hodně vyčerpávající.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 1148 Průměr: 4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar KarLid   •  

    Ahoj, mně dost pomohl korzet na hubnutí

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar