Alergie na lepek a její příznaky

Podobně jako u celiakie, i v případě alergie na lepek je nutné dodržovat bezlepkovou dietu.

Lepek (gluten) je název pro skupinu složitých a nestravitelných glykoproteinů, které najdeme především v obilovinách jako je pšenice, ječmen, žito nebo oves. Lepek je pro lidské tělo nestravitelný. Asi jedno procento populace pak trpí celiakií, což je chronická choroba z důsledku poškození sliznice tenkého střeva.

Lepek ale také patří mezi alergeny. Mezi příznaky alergie na lepek patří svědění, otok, podráždění kolem úst, svědivá vyrážka nebo kopřivka. Dále také ucpávání nosu, svědění kolem očí, křeče, nevolnost, zvracení nebo průjem, potíže s dýcháním a anafylaxe.

Zatímco celiakie je chronické onemocnění při nesnášenlivosti lepku, alergie na lepek může časem sama odeznít. Někdy se ale stává, že se alergie na lepek může objevit třeba během těhotenství, nebo může být spuštěna třeba i nějakou infekcí.

Podobně jako u celiakie, i v případě alergie na lepek je nutné dodržovat bezlepkovou dietu. Tedy nejíst potraviny obsahující mouku z pšenice, ječmene či žita. To zahrnuje většinu obvyklých druhů pečiva nebo těstovin. Také velká většina „průmyslových“ potravin obsahuje větší či menší množství lepku.

Mohlo by vás zajímat: Bezlepková dieta, Co je to celiakie a její příznaky, Skořice a její léčivé účinky

Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.)

Jak se projevuje alergie na lepek a celiakie u dospělých

Lékaři odhadují, že asi 1 procento dospělých má celiakii , tedy poškození tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku (podle jiných zdrojů to mohou být až tři procenta). Lepek (gluten) je název pro skupinu komplexních glykoproteinů (jsou nestravitelné), které se vyskytují převážně v obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves, apod.). Dokonce i lidé, kteří netrpí celiakií, mohou mít […]

Přečíst více