Jak se počítá bazální metabolismus

Bazální metabolismus se počítá podle několika různých vzorců, které ale ve výsledku poskytují víceméně srovnatelné výsledky.

Zajímalo by vás co je to bazální metabolismus, a jak se počítá? Velmi zjednodušeně můžeme říci, že bazální metabolismus je něco jako „základní“ metabolismus. V podstatě se tedy jedná o množství energie (kalorií), které vaše tělo spotřebuje na udržení základních životních funkcí. Tedy dýchání, činnost různých vnitřních orgánů, jako je například srdce, mozek, nervová soustava.

Bazální metabolismus se určuje pro klidový stav (je tedy vyloučen jakýkoliv kalorický výdej v souvislosti s vykonáváním nějaké aktivity). Současně do něj není zahrnuto ani trávení potravy, nebo udržování tělesné teploty.

Pro výpočet bazálního metabolismu je možné použít tuto kalkulačku: Kalkulačka bazální metabolismus podle věku a pohlaví.

Bazální metabolismus se počítá podle několika různých vzorců, které ale ve výsledku poskytují víceméně srovnatelné výsledky. Mezi hlavní proměnné, od kterých se odvíjí výsledek u bazálního metabolismu, patří především pohlaví (muž či žena), aktuální váha (kilogramy), výška (centimetry nebo metry) a také věk. Výsledkem výpočtu je pak množství kalorií, které vaše tělo spotřebuje v průběhu celého dne na udržení základních životních funkcí.

Pokud byste chtěli znát celkový kalorický výdej (celkové množství kalorií), pak byste k bazálnímu metabolismu museli připočítat ještě kalorie, které spotřebuje při vykonávání různých fyzických aktivit. Na kalorickém výdeji se podílí třeba i udržování tělesné teploty nebo třeba i trávení přijaté potravy, a další faktory.

Mohlo by vás zajímat: Kolik sníst za den, Kolik se dá zhubnout za týden, Krevní skupina 0

Podívejte se, co dělat, abyste potlačili chuť k jídlu, a snědli toho méně. Díky tomu se vám podaří nastartovat hubnutí a shodíte kila dolů.

Jak omezit chuť k jídlu a sníst toho méně

Trápí vás neustálá chuť na něco k jídlu, pořád vás to nutí mlsat a vy nevíte co s tím? Chtěli byste se naučit jíst méně, abyste shodili pár kilo? Chcete zhubnout, ale zatím jste nenašli žádnou dobrou dietu, nebo prostě jen nemáte dost pevnou vůli, a vždy vás přemůže chuť na jídlo? Podívejte se, co dělat, abyste […]

Přečíst více

Aby se vám povedlo rychle zhubnout břicho, musíte začít cvičit. Cvičením

Jak nejlépe zhubnout v oblasti břicha a zbavit se břišního tuku

Nelíbí se vám, jak vypadá vaše břicho, a chtěli byste co nejrychleji zhubnout právě v této oblasti? Možná se vám nedávno narodilo miminko, nebo prostě nejste spokojená s tím, co vidíte v zrcadle. Nebojte se, poradíme vám, jak nejlépe zhubnout v oblasti břicha a co platí na břišní tuk. Jak zhubnout na břiše? Aby se vám podařilo rychle a […]

Přečíst více

Bazální metabolismus je klidová spotřeba energie ve vašem organismu – slouží jako základ pro výpočet denní spotřeby kalorií.

Kalkulačka bazální metabolismus podle věku a pohlaví

Zajímalo by vás, jaký by měl být váš doporučený denní kalorický příjem? S odpovědí na tuto otázku vám pomůže naše kalkulačka pro výpočet hodnoty bazálního metabolismu. Bazální metabolismus představuje množství energie, které lidské tělo spotřebuje pro udržování základních životních funkcí. Na stanovení hodnoty bazálního metabolismu má vliv jak výška, tak i váha, věk a pohlaví. U […]

Přečíst více