Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat asi 50% zeleniny a ovoce.

Jak zhubnout když je mi 50 roků?

Hubnutí je těžké v každém věku. Ale jak se vaše tělo mění s věkem, je hubnutí stále těžší a těží. Nicméně, pokud budete dodržovat zásady zdravého stravováni, a dopřejete si dostatečnou „porci“ pohybu, pak i tak se dá zhubnout, a nemusí to až tak „bolet“.

Zdravý a vyvážený jídelníček

Jezte zdravé a vyvážené jídlo. Zdravý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování vám pomůže shodit pár kilo a nastartuje spalování tuků. Sami asi víte, že v tomto věku, už člověk nemůže sníst „cokoliv“.

Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat asi 50% zeleniny a ovoce. Zbytek pak připadá na bílkoviny (netučné krůtí nebo kuřecí maso, netučné hovězí maso či ryby) a obiloviny (pozor na potraviny na bázi bílé mouky, než pečivo či těstoviny z bílé mouky, raději upřednostněte ty celozrnné).

Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat přibližně 1200 až 1500 kcal (kilo kalorií). To je jen příklad, konkrétní hodnota se pak může lišit v závislosti na aktuální tělesné váze, výšce, míře fyzické aktivity apod.

Co jíst abych zhubnula?

Dietní jídelníček by měl zahrnovat pět skupin potravin: ovoce, zeleninu, bílkoviny, obiloviny (resp. potraviny založené na obilovinách) a mléčné výrobky.

Základem dietního jídelníčku je ovoce a zelenina. Každý den byste měli sníst „nemalou“ porci ovoce a zeleniny. To vás nejenom zasytí a pomůže zahnat hlad, ale současně ovoce a zelenina obsahuje nemalý podíl vlákniny, vitamínů a nejrůznějších minerálních prvků.

Z ovoce je velmi vhodné konzumovat především maliny, borůvky, jahody, banány, jablka a jiné. Také je možné pít 100% ovocné šťávy. Zde se ale vyhýbejte těm z obchodů. I když je na krabici napsáno 100% ovocná šťáva, dost často se jedná jen o naředěný ovocný koncentrát, který je navíc velmi často doslazován. A to není nic zdravého. Pořiďte si odšťavňovač, nebo si kupujte jen čerstvé ovocné (či zeleninové) šťávy.

Ze zeleniny preferujte tu s vyšším obsahem vlákniny. Tedy především mrkev, paprika, různé listové saláty, brokolice apod.

Obiloviny – a teď máme na mysli především ty „hnědé“ (tedy hnědá rýže, celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky apod.), by měli tvořit až 2/5 vašeho běžného jídelníčku.

Nezapomínejte ani na bílkoviny. Bez bílkovin není lidské tělo schopné efektivně fungovat. Vhodné je libové hovězí maso, kuřecí, krůtí, ryby nebo plody moře. Z rostlinných zdrojů se pak bílkoviny dají získat především z fazolí, různé ořechy nebo semena. Vhodné jsou i nejrůznější mléčné výrobky (nízkotučné).

Jak zhubnout v 50-ti?

Vyhýbejte se „zbytečným“ kaloriím. Pokud se snažíte zhubnout, nebo alespoň mít „pod kontrolou“ vaši váhu, pak byste si určitě měli hlídat, abyste nejedli „zbytečné“ kalorie. Mnoho potravin obsahuje velké množství kalorií (energie), a při tom jen minimální množství živin.

Energii, v takových potravinách pak tělo nedokáže efektivně využít, a přijaté kalorie „jdou rovnou do tukových zásob“. Jedná se především o nejrůznější sladkosti, sušenky, alkoholické nápoje, slané či sladké „mlsání“ k večerní televizi apod. Právě tyto „pochoutky“ jsou zpravidla tím nejčastějším nepřítelem hezké postavy.

Zhubnout se nedá za jeden den

Změny v jídelníčku byste měli ideálně provádět postupně. Zhubnout se nedá za jeden den, nebo za několik málo týdnů. Je to postupný proces.

Zkuste tedy postupně vyřazovat z jídelníčku jednotlivé „škodlivé“ prvky. Není důvod snažit se celý proces hubnutí nějak uspěchat. Jeden týden zkuste omezit sladké. Další týden si zkuste dávat do čaje místo cukru jen přírodní med. Další týden vysaďte sladké nápoje (limonády, džusy, sirupy) a pijte jen pramenitou vodu. A další týden si pak zkuste k obědu dát větší porci zeleniny (uvidíte, že pak sníte menší porci „hlavního“ jídla).

Tedy, nesnažte se ze dne na den udělat nějakou radikální změnu. Spíše postupujte krok, po kroku a sledujte, jak se jednotlivé změny projeví.

Chci zhubnout v padesáti, jak na to?

Samotné změny jídelníčku ale nestačí. Měli byste se snažit být co nejvíce aktivní. Cvičení napomáhá nejenom hezké postavě, ale má velmi příznivý vliv i na vaše zdraví (zde se pochopitelně nebavíme o nějakém vrcholovém sportu, o jehož „prospěšnosti“ pro zdraví by se dalo dlouze diskutovat).

Snažte se mít každý den nějaký pravidelný pohyb. Vaším cílem by mělo být ujít každý den 10 tisíc kroků. Nebo nějaký podobný ekvivalent (jízda na kole či cokoliv jiného). Pravidelný pohyb je totiž prospěšný nejenom pro vaši postavu, ale i pro vaše klouby svaly a oběhovou soustavu. Je poměrně spolehlivě prokázáno, že lidé, kteří jsou aktivní, a pravidelně se věnují nějaké fyzické aktivitě, se v průměru dožívají vyššího věku.

Jak zhubnout po 40

Po dosažení věku 40 roků, a zvláště pak u žen, se metabolismus každý rok zpomaluje. I díky tomu pak mnoho žen v tomto věku začíná „nabírat“ kila navíc. Ale netýká se to jen žen. I mnoho mužů se v tomto věku trochu „zakulatí“. To je dáno hormonálně a geneticky.

Trávení se zpomaluje, pro tělo začíná být čím dál tím náročnější zpracovat přijatou potravu. I proto byste se po dosažení věku 40 roků měli zaměřit na to, co a kolik toho sníte. Prospěje to nejenom vaší postavě, ale i vašemu zdraví.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 9 Průměr: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  komentáře 3

 1. Custom avatar Kučerová   •  

  zhubnout v 70ti letech

  • Custom avatar Marie G.   •  

   Je mi 73 let a když jsem před 3 roky přestala kouŕit, přibrala jsem postupně 8 kg. Navíc mne před 2 měsíci začalo bolet koleno ( artroza 3. st.) . Kromě orthopedické péče ( injekce Erektusu do kolena) jsem se rozhodla pro dietu a z mnoha doporučovanych se mi zdála nejlepši tzv. střídavá. Tj. Jeden den jist normalně a 2.den jen oběd okolo 500 kalorií. Samozřejmě jsem přestala sladit, pít alkohol) kromě občas 1/3 piva) a nemlsat. Jde to vydržet, těšíte se na druhy den s jídlem. Za měsíc jsem zhubla asi 5 kg a chci ješte měsíc vydržet. Jde to pomaleji, protože s tím kolenem nemohu moc chodit ani cvičit . Ubrala jsem i prašky na cholesterol a naopak přidala B-komplex, vitamin D a C a hořčík . Cítím se mnohem lépe a všechno oblečeni je mi krásně volné a obleču už i několik věcí, které jsem jako malé nestihla vyhodit. Zkuste to , nic nemůžete ztratit, chce to jen trochu pevné vůle a nešvindlovat.

   • Custom avatar Petra   •  

    Děkuji za tip,střídavé diety,to jsem ještě nezkoušela a vypadá to dobře,a můžu se zeptat co třeba jíte v den tzv půstu ? 🙂 děkuji P

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar