Pokud tedy chcete shodit 10 kilo za měsíc, znamená to, že buď musíte „spálit“ asi o 2500 kalorií (kcal) více každý den

Jak shodit 10 kilo za měsíc

Přemýšlíte nad tím, jak shodit 10 kilo, už za jeden měsíc? I to je možné. Není to sice nic jednoduchého, ale dá se to zvládnout. Vyžaduje to ale pevnou vůli a pořádnou „porci“ odhodlání.

Jen pro vaši představu, jedno kilo tělesného tuku představuje přibližně 7500 kalorií (tedy přesněji kcal). Pokud tedy chcete shodit 10 kilo za měsíc, znamená to, že buď musíte „spálit“ asi o 2500 kalorií (kcal) více každý den, nebo obdobným způsobem omezit jídelníček (a 2500 kcal je obvykle to, co za celý den sníte).

Jedna hodina běhání (při rychlosti asi 10 km za hodinu) představuje asi 400 – 600 kcal (skutečná hodnota je závislá na vašem věku, pohlaví, tělesné váze a výšce). K zhubnutí o 10 kilo za měsíc byste tedy museli každý den běhat až 5 hodin. A to je trochu nereálné, že?

Kombinací zvýšené míry fyzické aktivity a redukce jídelníčku, je ale možné dosáhnout toho, že už za jeden měsíc shodíte až deset kilo. Jak na to?

Chcete zhubnout? A víte, co jíte?

Zkuste se podívat na to, co jíte. Měli byste mít přehled o množství kalorií, které v průběhu dne sníte. Je velmi užitečné naučit se mít přehled o tom, kolik kalorií obsahují jednotlivá jídla. Jen tak pak máte šanci, mít pod kontrolou množství přijatých kalorií.

Naučte se tedy sledovat, kolik kalorií obsahují jednotlivé potraviny a jednotlivá jídla. Pečlivě si zapisujte, co všechno jste za celý den snědli, a kolik to bylo kalorií. Tuto „evidenci“ pak průběžně vyhodnocujte. Možná si myslíte, že se snažíte jíst zdravě, a omezovat kalorie. Ale často, když pak vidíte soupis všeho, co jste za celý den snědli, zjistíte, že tomu tak není.

Každý člověk je jiný

Při hubnutí platí, že každý člověk je jiný. To co funguje u jednoho, na druhého vůbec nezabírá. Abyste shodili 10 kilo za měsíc, musíte „experimentovat“. Tedy zkoušet různé postupy a sledovat, co na vaše tělo zabírá a co ne.

Něco jiného bude shodit 10 kilo pro někoho kdo má aktuálně váhu 150 kilo a něco jiného by bylo shodit 10 kilo pro toho, kdo má aktuálně třeba jen 60 kilo.

Naučte se jíst 5x denně

Vynechávání jídel, nebo úplné hladovění, se může zdát jako „rychlá cesta“, jak zhubnout. Není to ale příliš dobrý nápad. Právě naopak. Měli byste se snažit jíst pravidelně a ideálně 5x denně. Každé jídlo ale současně musí představovat jen malou porci.

Tím, že budete každé 2 až 3 hodiny dodávat tělu energii, omezíte pocit hladu. Nebude vás tedy tak často trápit „kručení v břiše“ nebo „honit mlsná“.

Takové jedno malé jídlo může být třeba jen banán, jedno jablko, nízkotučný jogurt, nebo hrst ořechů či pár kousků nějaké zeleniny.

Chcete shodit 10 kilo? Naučte se jíst zdravě!

Zdravý a vyvážený jídelníček by měl zahrnovat jak bílkoviny, tak sacharidy a tuky. Bez toho se žádný lidský organismus neobejde.

Dobrým zdrojem bílkovin může být jak kuřecí nebo krůtí maso, tak i třeba ryby nebo mořské různé plody.

Dietní jídelníček by měl také zahrnovat nemalou porci zeleniny. Brokolice, špenát, kapusta, různé saláty, paprika, okurka aj. Zelenina obsahuje jednak velké množství různých vitamínů a současně je i zdrojem vlákniny.

Pozor si ale musíte dávat na „jednoduché“ sacharidy. Tedy nejenom typické sladkosti, příliš vhodné nejsou ani potraviny na bázi „bílé“ mouky. Tedy klasické pečivo jako jsou například rohlíky, těstoviny, nebo i bílá rýže. Těm byste se měli spíše vyhýbat.

Podobné je to i se všemi sladkými nápoji. Jedna malá lahev Coca-Coly obsahuje až 30 kostek cukru. A hádejte co s tímto „zbytečným“ cukrem vaše tělo asi udělá?

Zkuste pít jen neslazené minerálky, pramenitou vodu, bylinkové čaje apod. Žádné sladké nebo slazené nápoje. A rozhodně žádný alkohol. I ten obsahuje extrémně vysoké množství kalorií.

Jednoduchý trik jak toho méně sníst

Zkuste před každým jídlem vypít velkou sklenici vody. Říká se, že „hlad je převlečená žízeň“. A ono na tom něco je. Pokud před každým hlavním jídlem vypijete větší sklenici vody (nebo čaje), pak následně sníte mnohem menší porci jídla.

Dá se shodit 10 kilo bez cvičení?

Ano, určitě se dá shodit 10 kilo, i když nebudete cvičit, ale bude to určitě trvat delší dobu než 1 měsíc. Pokud je vaším cílem shodit 10 kilo už za jeden měsíc, tak se musíte pustit i do cvičení.

Alespoň 4x týdně byste se měli věnovat nějakému cvičení. Není až tak důležité, pro jakou konkrétní aktivitu se rozhodnete. Důležité je, abyste spálili „pár“ kalorií navíc. Vhodnou volbou je třeba běhání, jízda na kole, jít si zacvičit do fitness centra.

Pokud se na nějakou náročnější fyzickou aktivitu „necítíte“, pak je dobré pokud budete alespoň chodit. Při svižné chůzi, v nějakém alespoň trochu „zvlněném“ terénu můžete za hodinu spálit 300 – 500 kcal. Delší procházka, absolvovaná každý den, vám může hodně pomoci ve snaze shodit pár kilo.

Při hubnutí také nejde ani tak o to, kolik kilometrů naběháte, nebo kolik kilo nazvedáte v posilovně. Vaším cílem přece není zaběhnout maraton nebo se stát mistrem světa v kulturistice. Důležitější je doba, kterou se dané činnosti věnujete. Optimální fyzická aktivita by měla probíhat v aerobní fázi (cca 60 – 70% maximální tepové frekvence), kdy je spalování tuků nejefektivnější.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 299 Průměr: 4.4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  komentářů 109

  1. Custom avatar Nicola   •  

    Dobry den, mohu se zeptat,obdrzel nekdo z Vas program od p.Ivany? Dekuji

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar