Pokud chcete doopravdy shodit pár kilo (a ne jenom o tom pořád mluvit), tak se podívejte na co si dát pozor.

Jak se vyhnout chybám když se snažíte zhubnout

Tisíce lidí se každý rok snaží zhubnout a mnoha z nich se to nepovede. Protože dělají všichni ty stejné chyby. Podívejte se, jaké jsou ty nejčastější chyby při hubnutí. Vyvarujete-li se úspěšně těchto chyb, podaří se vám i úspěšně zhubnout. Pokud chcete doopravdy shodit pár kilo (a ne jenom o tom pořád mluvit), tak se podívejte na co si dát pozor. To, že se vyhnete nejčastějším chybám, může být právě ten rozdíl, mezi úspěšným zhubnutím a prohrou.

Dodržujte plán jak zhubnout, žádné výjimky

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé nabírají váhu je to, že si nehlídají to co jí. I ti, kdo se snaží zhubnout, často spoléhají na to, že stačí, když se pokusí jíst zdravěji a ono to nějak půjde. Pokud opravdu chcete zhubnout, musíte být striktní.

Sestavte si podrobný dietní jídelníček. Nemusí se jednat o žádnou konkrétní dietu. Měli byste mít ale dopředu plán na celý týden, kde bude rozpis toho, co budete jíst. V plánu si ohlídejte kalorie – aby jich tam nebylo zbytečně mnoho a také abyste měli rozumný poměr bílkovin, sacharidů a tuků (cca 40% bílkovin, 40% sacharidů a 20% tuků).

A tento plán pak musíte dodržovat. Pokud v průběhu týdne zjistíte, že jste si jídelníček sestavili špatně tak to nevadí, upravit jej můžete. Pamatujete si ale, že všechny změny se dělají dopředu. Ne zpětně. Tedy, že se nesmí stát, že sníte něco kalorického, co nebylo v plánu a pak budete zpětně měnit jídelníček, aby vám to tam nějak vyšlo. Plán se musí dodržovat. Jinak je k ničemu.

Pokud nebudete mít plán, pak je vaše hubnutí podřízeno náhodě. Když budete mít štěstí tak zhubnete, když nebudete mít štěstí, tak to prostě budete muset zkoušet znovu. A to určitě nechcete.

Musíte si hlídat všechny kalorie

Pokud to s hubnutím myslíte opravdu vážně, musíte si – a to hlavně ze začátku – hlídat opravdu všechny kalorie. Lidé co hubnou, mají často – alespoň základní – představu o tom, kolik asi kalorií představuje jejich večeře, oběd nebo snídaně.

Pokud ale spočítáte kalorie jen v těch „velkých“ jídlech, a nezapočítáte vše ostatní, pak může být výsledek i o 20 – 50% jiný než realita. Možná se vám to nezdá, ale když započítáte i všechny maličkosti, které jste někde „sezobli“, všechny nápoje které obsahovali nějaký cukr, tak možná zjistíte, že celkový výsledek přijatých kalorií je mnohem vyšší, než jste si mysleli.

I taková káva se smetanou, sklenice slazené minerálky, pár oříšků představuje přijaté kalorie. I ty je nutné započítat. Jinak nikdy neuvidíte žádný pokrok ve vašem hubnutí a váš cíl bude pořád stejně daleko.

To co jíte – i dieta – vám musí chutnat

I toto je obvyklá chyba všech „začátečníků“. Chci zhubnout, tak si najdu nějakou dobrou dietu a budu se striktně řídit jejím jídelníčkem. Pár týdnů se budu překonávat, nějak to vydržím a budu mít o pár kilo méňě.

Výsledkem je pak ale jenom trápení, pocit frustrace a zklamání. To co jíte, vám musí chutnat. Nebo vaše dieta nebude úspěšná. Jedině taková dieta, u které ani nebudete vědět, že to je dieta, ale bude to pro vás skoro normální stravovací režim, bude opravdu úspěšná.

Existuje opravdu velmi mnoho diet. A hlavně – není podstatné, pro jakou konkrétní dietu se rozhodnete. Hubnout se dá i bez diety. Každou dietu vnímejte pouze jako návod, doporučení co by se mělo a nemělo jíst. Pokud si projdete několik nejznámějších diet, brzy zjistíte, že stačí dodržovat elementární pravidla zdravého jídelníčku. Pak si můžete „jíst co chcete“. To co vám chutná, jen si musíte ohlídat kalorie a rozložení živin.

Nemusím si hlídat co jím, hlavně když hodně cvičím

Ani tohle není dobrý způsob jak zhubnout. Tím že si budete jíst, co chcete a přitom se honit v posilovně hodně běhat, také úplně jednoduše nezhubnete. Na to, abyste spálili 1000 kcal, musíte běhat nejméně 2,5 hodiny. Přitom 1000 kcal je méně než jedno běžné menu v KFC. Pokud nejste profesionální sportovec nebo milionář, který nemusí chodit do práce a může každý den věnovat 5 – 6 hodin sportování a fyzickým aktivitám, tak si musíte hlídat (alespoň trochu) svůj jídelníček.

Hubnutí není jenom dieta

Opět hodně častá chyba. Mnoho lidí si myslí, že stačí svoje tělo trochu potrápit hlady a kila poletí dolů. Mnohem efektivnější je ale nespoléhat se jenom na diety a jídelníček. Pokud budete pravidelně cvičit nebo mít dostatek pohybu, bude vaše hubnutí mnohem snazší. Budete mít i mnohem větší volnost ve vašem jídelníčku. Když budete spalovat kalorie při cvičení, nebudete si muset tak moc hlídat kalorie v jídelníčku.

Cvičení ale není jenom běhání nebo pocení se někde v posilovně nebo ve fitness centru. Je chyba myslet si, že když chcete hubnout, musíte začít běhat. Hodně lidí běh nesnáší. Když se snaží zhubnout, nutí se do běhání a jsou z toho jenom zklamaní.

I cvičení, resp. spalování kalorií při pohybu vás musí bavit. Někoho bude bavit běhání, jiného může bavit třeba moderní tanec. I ten kdo vůbec nesportuje, může hubnout třeba jen tím, že každý den bude 1,5 hodiny chodit někde venku v přírodě. Je jedno pro jaký pohyb se rozhodnete. Důležité je, aby byl pravidelný, aby vás to bavilo, a aby jste se při něm dostatečně zapotili.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 419 Průměr: 4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar