Jak přestat hodně jíst a nemít hlad
Neustále máte hlad, nebo vás alespoň „honí“ mlsaná? A vy už nevíte, co byste ještě snědli? Poradíme vám, jak přestat jíst, a přitom nemít hlad. Pokud se snažíte zhubnout, a nedaří se vám to, protože se neustále trápíte hlady. Nebo se snažíte zhubnout ale jen s mizerným výsledkem, poradíme vám, jak se vyhnout zbytečnému hladovění. I pocit hladu se dá poměrně snadno potlačit nebo alespoň výrazně omezit.
Proč mám pořád hlad?
Hlad je signál našeho těla, kterým nám dává najevo, že bychom měli něco sníst. Někdy se jedná o „fyzický“ signál, kdy má naše tělo opravdu hlad. Jindy to je ale jen „mentální“ hlad, který často bývá vyvolán různými pocity, jako je stres, úzkost, deprese apod.
Řada lidí má tendenci řešit různé životní krize přejídáním. Mnoho lidí si pak i dost často plete pocit hladu a pocit žízně.
Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?
Pokud máme, namysli úplně hladovější (kdy člověk pouze pije vodu), pak to, jak dlouho se dá vydržet bez jídla je do značné míry individuální. Platí ale, že už po několika dnech úplného hladovění začíná docházet k poměrně škodlivým, a zdraví ohrožujícím procesům. Bez jídla, při úplném hladovění postupně začíná naše tělo „trávit“ samo sebe. Tuková tkáň i svaly začnou být odbourávány a spalovány na pokrytí základních fyziologických potřeb organismu.
Zdravý člověk by neměl mít problém vydržet několik dní bez jídla bez jakýchkoliv vážnějších následků. Při hladovění, které trvá déle než 7 – 10 dní již začínají hrozit i poměrně vážné zdravotní komplikace. Existuje celá řada doložených případů, kdy lidé hladověli i několik týdnů. Je tedy možné vydržet bez jídla i cca 50 dní (to už jsou ale hodně extrémní případy). Takto dlouhé hladovění, ale může mít už i fatální následky. Při dlouhodobějším hladovění hrozí nejenom trvalé zdravotní poškození některých orgánů, ale i smrt.
Jak poznám, že mám hlad?
Kručí vám často v břiše? To ale nemusí nutně znamenat, že máte opravdu hlad. Mnoho zvuků, které se ozývají z našeho břicha, je způsobeno pouze pohybem plynů (které vznikají při trávení přijaté potravy), v žaludku a ve střevech. Někteří lidé pak trpí zvýšenou „plynatostí“. Třeba z důvodu nějaké potravinové intolerance, nebo z genetických důvodů. Častá je zvýšená plynatost třeba i při těhotenství.
Jak poznáte, že opravdu máte hlad?
Pokud neumíte správně rozeznávat mezi fyzickým hladem (tj. když se jedná opravdu o hlad), a „mentálním“ hladem (kdy jen máte na něco chuť), tak vyzkoušejte jednoduchý test.
Představte si nějakou potravinu, která nepatří mezi vaše úplně nejoblíbenější. A sami sebe se zeptejte: „mám opravdu tak velký hlad, že bych snědl/a i tohle“? Pokud je odpověď ano, pak asi opravdu máte hlad. Pokud je odpověď ne (nebo dokonce „tak to ani omylem“), pak se nejedná o hlad, ale jen vás „honí mlsná“.
Jak nemít hlad? Zkuste více spát!
Pokud vás často trápí pocity hladu, vyzkoušejte si dopřát dostatečné množství spánku. Spánek totiž pomáhá udržovat rovnováhu hormonů, které zodpovídají za to, že cítíme hlad. Jedná se hlavně o hormon ghrelin. Jeho hladina je nejvyšší právě ve chvíli, kdy pociťujeme hlad. Bez dostatku spánku bude vaše tělo produkovat více hormonu ghrelinu a vy tak budete hladovější. I když vaše tělo vlastně ani tak moc jíst nepotřebuje. Zvýšená hladina hormonu ale bude vašemu mozku tvrdit, že hladovíte.
Spánková deprivace, resp. nedostatek spánku, je častým důvodem nadváhy. Je to typické pro lidi, kteří často ponocují, často pracují na nočních směnách atd. Většina lidí potřebuje nejméně 6 – 10 hodin zdravého spánku. Existují dokonce vědecké studie, které prokazují, že už jen zkrácení spánku o jednu hodinu, významně zvyšuje riziko nadváhy.
Máte často hlad? Ověřte si, že nemáte cukrovku!
Pokud máte často hlad bez jakékoliv zjevné příčiny, pak si nechte od svého lékaře udělat testy na cukrovku. Mezi obvyklé příznaky diabetu patří právě časté pocity hladu, zvýšený pocit žízně, pocity únavy. Cukrovka se navíc může objevit v každém věku. Diabetes prvního typu bývá sice nejčastěji diagnostikován u dětí a dospívajících, diabetes typu 2 ale může být diagnostikován v jakémkoliv věku.
Podle seriózních vědeckých odhadů, dokonce až jedna třetina lidí, žije s více či méně lehkou formou cukrovky typu dva, a přitom o tom vůbec neví.
Hlad je jenom „převlečená“ žízeň
Mnoho lidé neumí vždy správně rozlišit mezi pocitem hladu a žízně. Pokud vás „přepadne“ pocit hladu, zkuste nejprve vypít větší sklenici vody a počkat 10 – 15 minut. Pokud i poté máte stále hlad, tak se běžte najíst něčeho malého. Často ale zjistíte, že vlastně už ani hlad nemáte. Že jste ho „zahnali“ jen vodou.
Také je dobré vypít sklenici vody před tím, než se pustíte do oběda nebo večeře. Je poměrně spolehlivě prokázáno, že při vypití sklenice vody před jídlem potom sníte menší porci jídla než bez napití.
Jezte pomalu a v klidu
Každé jídlo byste měli zkonzumovat pokud možno pomalu a v klidu. Lidskému tělu může trvat až 20 minut než se mu podaří zastavit „pocit“ hladu. Nějakou dobu totiž trvá, než ze žaludku do mozku dorazí signály, které musí mozek dále zpracovat, a nakonec pak ještě upravit produkci příslušných hormonů. Tím, že budete jíst pomalu, sníte menší porci jídla, než když do sebe oběd nebo večeři „nahážete“.
Uklízejte potraviny do skříněk
Necháváte v kuchyni nebo i jinde po bytě volně postavené potraviny? Tak to je chyba. Naučte se uklízet všechny potraviny do skříněk nebo do potravinové komory, tak ať je nemáte neustále na očích. Můžete také zkusit své nejoblíbenější potraviny skladovat v mrazničce. Když vás přepadne „mlsná“ tak stejně budete muset počkat, než to rozmrzne, a do té doby vás dost často už chuť na mlsání přejde.
Nakupujte podle nákupního seznamu
Také chodíte nakupovat tím stylem, že se pak doma divíte, co jste to zase všechno přinesli? Naučte se nakupovat jen podle přesného seznamu, a nic navíc. Doma si naplánujte, co budete v dalších dnech vařit/jíst. A pak nakupte přesně jenom tohle.
Když vás pak doma přepadne chuť na něco dobrého, a vy přitom doma nic mít nebudete, možná to skončí tak, že budete natolik „líní“ běžet pro něco dobrého do obchodu, že raději svoji chuť / hlad sami „zaženete“.
Máte hlad? Jděte se projít.
Trápí vás pocit hladu? Tak se jděte pojít. Rychlá chůze nebo nějaké cvičení či běhání, poměrně dobře potlačuje pocity hladu. Chůze nebo jiná aktivita spolehlivě zažene „mentální hlad“. A také pomáhá potlačit příznaky toho fyzického hladu. Cvičení, či jiná pohybová aktivita, také uvolňuje endorfiny, které vám zlepší náladu.
Jezte málo, ale pravidelně
Abyste přestali hodně jíst, měli byste se naučit jíst co nejčastěji. Zdá se vám to jako nesmysl? Právě naopak. Pokud budete konzumovat malé porce jídla několikrát za den, je velká šance, že nebudete vůbec pociťovat hlad. Pokud každé dvě hodiny sníte nějakou malou porci jídla, vaše tělo vás nebude trápit hladem.
Naopak, pokud vynecháváte některá jídla (oběd nebo snídani), je vysoká pravděpodobnost, že vás přepadne pocit hladu. Je také prokázáno, že pokud máte deficit kalorického příjmu v průběhu dopoledne, tak to pak vaše tělo dohání odpoledne a večer.
Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Pokud budete jíst potraviny s vyšším obsahem vlákniny, budete mít méně často hlad. Patří sem třeba listová zelenina nebo i některé jiné druhy zeleniny a ovoce. Také ovesné vločky, celozrnné pečivo apod.
Díky vyššímu obsahu vlákniny probíhá trávení mnohem pomaleji. Energie, obsažená v přijaté potravě se tak uvolňuje pomalu, postupně. Díky tomu, tak nemáte po jídle tak brzy hlad, jako u potravin, které obsahují hodně cukrů.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: