Lýtka, tedy označení pro zadní spodní část nohou, se skládají především z lýtkového svalu (zadní strana lýtek), a jejich funkcí je primárně ohyb kolen a chodidel.

Chci zhubnout lýtka

Lýtka, tedy označení pro zadní spodní část nohou, se skládají především z lýtkového svalu (zadní strana lýtek), a jejich funkcí je primárně ohyb kolen a chodidel. Pokud máte pocit, že vaše lýtka jsou příliš velká, může to být buď důsledek nadměrného množství tuku, nebo důsledek nadměrně vyvinutých svalů. Zhubnout lýtka je možné především díky kombinaci diety a cvičení. V následujících odstavcích najdete návod, jak zhubnout lýtka

Potřebujete zhubnout lýtka? Zjistěte, jak na tom jste

Nejprve se ujistěte, že nadměrná velikost vašich lýtek je opravdu daná příliš velkým množstvím tuku. Pokud jste aktivní sportovec a třeba hodně jezdíte na kole, je možné, že zvětšení lýtek je způsobeno růstem svalové hmoty. Pokud je důvodem velikosti lýtek tuk, podívejte se jak postupovat pro jeho redukci.

Pokud máte pouze velké, silné svaly, pak je to složitější. Může se jednat o genetickou dispozici. Problém může být i ve velikosti vaší nohy – lidé s větší nohou více zatěžují lýtkové svaly. To samé platí i pro aktivní sportovce. V takovém případě ale máte jen velmi málo možností jak ovlivnit velikost svých lýtek. U sportovců je jednou z možností, jak redukovat objem svalové hmoty, že místo silových cviků na lýtka začnou provádět vytrvalostní cvičení – dlouhé série cviků s malou zátěží. Přeorientovat svaly nastavené na sílu je ale složité.

Jaké cvičení je nejlepší na hubnutí lýtek?

Základem cvičení při hubnutí lýtek musí být aerobní cvičení. Tedy dlouhodobější aktivita s nižší intenzitou (max. do 70% maximální tepové frekvence). Viz: Jak zjistit jakou mám maximální tepovou frekvenci. Tomuto cvičení (nebo jinému typu pohybové aktivity), byste se měli věnovat každý den, nejméně 30 minut. Můžete si zvolit něco jako běh, rychlou chůzi, aerobic, plavání, jízda na kole apod.

Další součástí cvičení na hubnutí lýtek pak musí být cviky zaměřené přímo na lýtkové svaly. Přitom byste měli dělat delší série cviků, s větším počtem opakování. Cvičit byste měli především pouze s hmotností svého těla.

Pokud byste začali dělat náročné cviky s činkami nebo se závažím, došlo by k výraznějšímu růstu svalové hmoty v oblasti lýtek. Sice byste se tak zbavilo tuku, ale ten by byl nahrazen svaly. Pokud tedy místo „tučných“ lýtek nechcete mít „svalnatá“ lýtka, soustřeďte se při procvičování lýtkových svalů spíše na delší série cviků s nižší zátěží.

Jaké cviky jsou nejlepší na lýtka?

Velmi dobrým cvikem právě na lýtka jsou výpony. Ty se provádí tak, že se postavíte na zem, nohy pouze velmi mírně od sebe (cca 10 cm). Chodidla by měla být rovně – tedy ne vytočená do stran ani dovnitř. Zvedněte paty ze země. Plynulým pohybem se postavte na špičky. Chvíli tak vydržte a pak pomalým, plynulým pohybem došlápněte zpět na zem. Celý pohyb nahoru a dolů by měl trvat asi 3 vteřiny. Cvik zopakujte asi 15 – 20x.

Snažte se hodně chodit po chodech nebo do kopce. Pokud několikrát denně vyšlapete kopec nebo schody, vaše lýtka to poznají. Právě při chůzi do kopce nebo do schodů, jsou lýtka zatěžována více než při běžné chůzi po rovině. Takže jestli běžně jezdíte výtahem, přestaňte a choďte po schodech.

Co jíst při hubnutí lýtek?

Jako při každém hubnutí, ani u toho zaměřeného na lýtka se neobejdete bez úprav jídelníčku. Především musíte omezit příjem potravin s vysokým obsahem tuku. Dále se pak zaměřte na vysoce kalorické potraviny, nebo na ty, které obsahují jen zbytečné kalorie (sladkosti, slazené nápoje, alkohol apod.), i ty musíte omezit. Pokud máte nadváhu, tak už jen těmito změnami můžete dosáhnout celkového úbytku váhy v rozsahu i několika kilogramů. Díky tomu vám budou hubnout i lýtka.

Místo nezdravých jídel s velkým obsahem kalorií a tuků (nebo cukrů), jezte více zeleniny, ovoce a další méně kalorické potraviny. Prospěje to nejenom vašim lýtkům, ale celému tělu.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 307 Průměr: 4.4]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 2

  1. Custom avatar Daniela   •  

    Dobry den rada bych jsem chtela zhubnout na lytkach muzete mi poradit nebo co si presne na to koupit dekuji

    • Custom avatar Tereza   •  

      Kupte si na to permanentku do posilovny 🙂

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar