Krabičková dieta je založena na principu pravidelného stravování a kontroly množství kalorií.

Krabičková dieta – recepty s jídelníčkem

Co je to krabičková dieta a jak to celé funguje? Kolik se dá zhubnout s touto dietou, a je lepší připravovat si jídlo doma, nebo vsadit na některou z nabídek, na hotové jídlo, které vám každý den dovezou až k vám? Pro koho se hodí krabičková dieta?

Co je to krabičková dieta a jak se s ní hubne?

Krabičková dieta je založena na principu pravidelného stravování a kontroly množství kalorií. Doporučený kalorický příjem se rozdělí do 5 jídel denně. Díky připravenému jídlu v krabičkách, pak člověk ví, kdy a co má jíst. Díky optimálnímu rozložení kalorií v průběhu dne, je pak velká šance na hubnutí.

Krabičková dieta jednak učí pravidelnému stravování, a současně díky ní máte pod kontrolou nad tím, kolik toho za celý den sníte. Ať už vsadíte na jídlo v krabičkách vlastní výroby, nebo se spolehnete na odborně připravené jídlo, máte záruku, že vaše tělo bude dostávat vyváženou skladbu všech nezbytných živin.

Krabičková dieta – vlastní jídlo nebo koupené?

Na internetu je možné najít mnoho různých nabídek na krabičkové diety. U nich je jídlo připravováno specializovanými firmami, které je pak rozvážejí svým zákazníkům. Výhodou takové krabičkové diety je především to, že se nemusíte start o jídlo na celý den, ale vše potřebné dostanete. Snadněji tak ohlídáte, abyste nejedli něco, co by narušilo vaše hubnutí.

Jídelníček takové krabičkové diety je poměrně pestrý, na jeho skladbu a přípravu dohlíží výživoví poradci, a u dobrých firem není ani problém určitá míra individualizace (například pokud trpíte alergií na nějaké potraviny, nebo pokud vám prostě něco nechutná),

Nevýhodou takto koupené krabičkové diety je především to, že nemusí být dostupná všude. Zatímco třeba v Praze si můžete vybírat z mnoha různých nabídek, v menších městech je už nabídka omezenější a v malých městech nebo na vesnicích už některé krabičkové diety nemusí být dostupné vůbec.

Druhou velkou nevýhodou je pak pochopitelně cena. U takto koupených krabičkových diet neplatíte jenom za samotné potraviny, ale v ceně je zahrnuta i práce spojená s přípravou jídla a vše ostatní. Leckterá krabičková dieta pak stojí i 8 – 10 tisíc korun na měsíc a to může být pro mnoho lidí hodně. U některých diet je možné platit i stravenkami, což může finanční náročnost o něco snížit.

Domácí krabičková dieta

Na krabičkové dietě ale není nic složitého. S trochou zkušeností zvládnete přípravu krabičkové diety i vy sami doma. Na začátku možná budete trochu tápat, ale uvidíte, že se to během několika dní usadí. Výhodou domácí krabičkové diety je určitě to, že ušetříte, naučíte se zásadám zdravého jídelníčku. Můžete také zapojit do zdravé stravy i zbytek rodiny.

Nevýhodou domácí krabičkové diety je zvýšené množství času, které musíte (minimálně zpočátku) věnovat přípravě jídla a nákupu potravin. Domácí krabičková dieta také klade, větší nároky na sebekontrolu.

Krabičková dieta – recepty a jídelníček

Rozsah tohoto článku je pochopitelně příliš omezený na to, abychom zde probraly všechny možné recepty na jídla, která mohou být součástí krabičkové diety. Těch jsou stovky. Recepty na jídla pro krabičkovou dietu můžete hledat jak na našem webu, tak třeba i na sjidelnicek.cz, stob.cz.

K sestavení jídelníčku pro krabičkovou dietu také nepotřebujete žádné zvláštní znalosti. Základem je pohlídat se energetický obsah – tedy množství kalorií. V naší kalkulačce doporučeného denního příjmu si můžete spočítat jaké je vaše optimální množství kalorií. Pokud pak chcete začít hubnout, měli byste kalorický příjem snížit – optimálně o 300 – 500 kcal. Od toho se pak bude odvíjet konkrétní skladba jídelníčku a množství jídla. Důležité je naučit se rovnoměrné rozložení kalorické příjmu do 5 jídel v průběhu dne.

Jaké potraviny patří na jídelníček krabičkové diety

Pro jídelníček krabičkové diety platí v zásadě obdobná pravidla jako pro většinu diet, které sází na zdravý a vyvářený (racionální) jídelníček.

Doporučené potraviny tak jsou kuřecí maso a rybí maso (oboje pečené nebo dušené, vyhýbat se smažení). Dále pak nízkotučné mléko, nízkotučné mléčné výrobky jako jsou jogurty, sýry, tvaroh apod. Ořechy nebo různá semena, zelenina, ovoce, luštěniny, rýže, celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, olivový olej.

Dále pak můžete vyzkoušet třeba cizrnu (dá se použít jako příloha k mnoha jídlům), salát z bílého nebo červeného zelí (to obsahuje poměrně hodně vitamínu C), nebojte se ani vajíček (měli byste ale jíst pouze bílky), kvalitní šunka apod.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 232 Průměr: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 2

  1. Custom avatar amalka   •  

    Ahoj holky, chci se zeptat..než jste začali s krabičkouvou dietou nechali jste si udělat nějakou analýzu těla, výpočet kaloriíí a podobně? děkuji za rady :)!

  2. Custom avatar pavčaa   •  

    Ahojky:) já si nechala celkovou anlýzu snad všeho možnýho..je to samořejmě individuální a asi to není podmínku..ale je to určitě lepší pro stanovení jídelníčku, počtu kalorií, složení stravy atd…:)

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar