Borůvky a hubnutí: Jak prospívají zdraví, kdy a kde sbírat?
Borůvky patří určitě mezi superpotraviny. Obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Jsou dobré na oči, umí pomoci při průjmu nebo mají preventivní účinek proti některým typům rakoviny. Borůvky vám ale mohou pomoci i při hubnutí. Zvláště při hubnutí břicha.
Sběr borůvek patří mezi oblíbený „český národní sport“. Hned po houbách je to asi druhý nejčastější cíl výletů do lesa. Každý rok si jich Češi z lesa odnesou skoro 10 tisíc tun (to je jedno kilo na osobu ročně). A to už je pořádná hromada.
Co obsahují borůvky
Borůvky patří mezi nejdravější druhy ovoce. Obsahují vysoký obsah draslíku, železa, hořčíku, fosforu a dalších minerálních látek. V borůvkách je i hodně vitamínů – jedná se hlavně o vitamíny skupiny B, vitamín C a provitamin A.
Krom toho, mají borůvky vysoký obsah antioxidantů, a ty jsou pro naše tělo velmi prospěšné. Pomáhají chránit tělo před škodlivým účinkem některých látek z naší stravy nebo okolního prostředí. Právě vysoký obsah antioxidantů dává borůvkám preventivní účinek proti rakovině.
Kolik kalorií obsahují borůvky
Borůvky jí jen málokdo v takovém množství, aby musel řešit, kolik kalorií mají borůvky. Jen pro představu:
- Lesní borůvky = 44 kalorií (kcal) na 100 gramů
- Kanadské borůvky = 57 kalorií (kcal) na 100 gramů
Borůvky obsahují cca 8 – 10 gramů cukru (na 100 gramů váhy), což je srovnatelné s tím co obsahuje jablko (například banán má 2x tolik kalorií). Obsahují malé množství bílkovin a asi 3% vlákniny.
Jak borůvky prospívají zdraví
Borůvky mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a naše zdraví. Jsou tedy více než vhodným doplňkem každého zdravého jídelníčku. Mezi hlavní zdravotní benefity konzumace borůvek patří například:
- Trávicí soustava – borůvky (modré barvivo) pomáhají léčit záněty sliznic v trávicí soustavě, jsou tak vhodné při zánětech ústní dutiny, při angínách, chrání před vředovou chorobou žaludku, „dezinfikují“ trávicí trakt
- Pomáhají při průjmech – borůvky obsahují nemalé množství tříslovin, čímž pomáhají při průjmu. V případně průjmu by se ale měly borůvky požívat v sušené podobě. Borůvky obsahují i látky, které omezují růst některých specifických kultur ve střevní mikroflóře, které jsou právě zodpovědné za průjmy
- Snižují hladinu cholesterolu – borůvky obsahuji antioxidant pterostilben, který napomáhá snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu a jsou tak prospěšné pro naše srdce a cévy
- Pomáhají při hubnutí – borůvky obsahují látky, které pomáhají regulovat hladinu krevního cukru a také napomáhají redukovat tuk (zvláště na břiše)
- Zlepšují zrak – borůvky obsahují antokyany, které regenerují oční barvivo a mají pozitivní vliv na sítnici, podobně jako třeba mrkev
- Prevence rakoviny – díky vysokému obsahu antioxidantů jsou borůvky vhodnou prevencí proti vzniku některých typů rakoviny (například konečníku a tlustého střeva)
- Zpomalují stárnutí
Důvodů, proč jíst borůvky je určitě mnohem více. Málem bychom zapomněli na ten nejdůležitější – borůvky jsou prostě dobré!
K tomu, aby se projevil pozitivní účinek borůvek na zdraví, stačí malá hrst, 3x týdně. Borůvky jsou nejvhodnější čerstvé nebo sušené. Je také možné používat listy borůvek na přípravu čaje.
Kdy vyrazit na borůvky – už rostou?
Borůvky dozrávají nejčastěji v průběhu letních prázdnin. Sezóna borůvek se může lišit v závislosti především na nadmořské výšce (na horách budou dozrávat později) a také na počasí.
V nižších polohách mohou dozrávat už v červenci, ve vyšších polohách pak až konec července a v srpnu. Na horách i v září.
Podobně, jako i pro jiné lesní plody, i pro borůvky platí omezení, že v lese by se měly borůvky sbírat pouze pro vlastní potřebu.
Kolik si mohu v lese nasbírat borůvek?
Lesní zákon, který upravuje podmínky pro sběr lesního ovoce, nestanovuje žádný konkrétní limit.
Například v paragrafu 19 se píše, že každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam lesní plody pro vlastní potřebu.
Takže teoreticky si můžete v lese nasbírat „neomezené“ množství borůvek. Pokud byste se je ale následně pokusili prodat, pak už se dostáváte do konfliktu se zákonem a hrozí vám příslušná „tučná“ pokuta.
K případnému prodeji natrhaných borůvek totiž potřebujete (písmenný) souhlas majitele lesa.
Může se na borůvky používat „hřeben“?
Pozor také na to, že borůvky často rostou v chráněných oblastech, kde platí odlišná pravidla od běžného lesa. Tam se nesmí borůvky sbírat vůbec nebo s řadou omezení.
V mnoha oblastech je pak zakázáno sbírat borůvky „hřebenem“. Ten totiž poměrně výrazně může poškozovat borůvčí. V běžném lese je ale používání „hřebenu“ při sběru povoleno (není zakázáno).
Kde rostou borůvky?
Borůvky se vyskytují skoro na celém území Česka. Jsou ale oblasti, kde se jim daří lépe. Sázkou na jistou, pokud chcete vyrazit na borůvky do lesa, jsou české hory. Krkonoše, Jeseníky, Krušné hory, Šumava atd. V nízkých pahorkatinách a nížinách jsou borůvky spíše vzácnější nebo mohou úplně chybět.
Aby se vyplatilo vyrazit na borůvky, chce to najít nějaké místo, kde se vyskytují v hojnějším množství. Borůvky se vyskytují zpravidla ve vlhčích částech lesa – jak v jehličnatém lese, tak i ve smíšeném. Rostou často na pasekách, nebo holých plochách po vykácení lesa. Nevadí jim skály a kamenité podloží. Potřebují kyselejší půdu.
Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti: