Jak se dědí barva vlasů

Dědičnost barvy vlasů je poměrně komplikovaná. To je dáno především tím, že na barvě vlasů a její dědičnosti se podílí 8 různých genů.

Dědičnost barvy vlasů je poměrně komplikovaná. To je dáno především tím, že na barvě vlasů a její dědičnosti se podílí 8 různých genů. Respektive pro přesnost, do současné doby bylo identifikováno 8 různých genů. Vzhledem k tomu, že zatím ani zdaleka není známa funkce všech lidských genů, je dost dobře možné, že na dědičnosti barvy vlasů se spolupodílí ještě více genů.

Určení barvy vlasů tedy není nijak exaktní záležitost. Aby to nebylo moc jednoduché, tak za samotnou barvu odpovídají dva pigmenty. Eumelanin což je tmavé barvivo. Eumelanin má na svědomí tmavou bravu (velké a větší množství způsobuje hnědou a černou barvu vlasů). Druhý pigment je pheomelanin – červeno žluté barvivo. Pheomelanin způsobuje zrzavou barvu a podílí se na „špinavé blond“.

To, jaký bude finální odstín barvy vlasů, tedy závisí na vzájemném poměru eumelaninu a pheomelaninu, a také na jejich koncentraci a rozložení ve vlasovém vláknu.

Takže i když mají oba rodiče hnědé vlasy je klidně možné, aby jejich dítě mělo jako černé vlasy, tak i světle hnědé nebo dokonce blond či „špinavě“ blond vlasy.

Mohlo by vás zajímat: Nadváha u dětí v ČR, Štítná žláza a nadváha, Sůl a hubnutí, Raw food jídelníček

Přestat věřit na horoskopy je jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké člověk může udělat. Každý z nás má svoji svobodnou vůli a má šanci řídit svůj život sám

Jak přestat věřit na horoskopy

Existuje mnoho lidí, kteří bezmezně věří na horoskopy. Žijí ve víře, že to jací jsou, jaký mají osud, určuje postavení planet a hvězd v den, kdy se narodili. Je také nemalá skupina lidí, kteří na horoskopy až tak nevěří, ale stejně si je pravidelně čtou („co kdyby náhodou na tom bylo něco pravdy“). Zakládat svůj život […]

Přečíst více

Tak, jako i o ostatních vlastností, i u barvy vlasů hraje dominantní roli genetika. Dědičnost barvy vlasů ale není nijak jednoduchá a přehledná.

Kalkulačka: barva vlasů u dítěte

Zajímalo by vás, jakou barvu vlasů by mohlo mít dítě? S dědičností barvy vlasů to není až tak jednoduché. Připravili jsme pro vás ale jednouchou kalkulačku, která vám spočítá pravděpodobnost barvy vlasů dítěte. Podíváme se také na to, jak se dědí barva vlasů a související zajímavé informace. Jak se dědí barva vlasů dítěte Tak, jako i […]

Přečíst více