V zásadě existují dva doporučované způsoby detoxikace organismu. Tím prvním je úplné hladovění (půst). Tím druhým je pak čistící dieta resp. detoxikační kůra.

Dietní čistící detoxikační kůra

V lidském těle se hromadí celá řada toxinů a škodlivých látek. Proto je dobré, čas od času udělat menší „úklid“. K tomu složí detoxikační čistící dieta. Tak je vhodná třeba na jaře, po vánocích, nebo i když třeba plánujete začít s hubnutím. Čistící dieta, vám pomůže odlehčit vašemu organismu, tak aby vaše následné hubnutí bylo úspěšné.

Čistící dieta nebo hladovění?

V zásadě existují dva doporučované způsoby detoxikace organismu. Tím prvním je úplné hladovění (půst). Tím druhým je pak čistící dieta resp. detoxikační kůra. Oba způsoby mají svá pro i proti. Úplné hladovění je poměrně náročné, zvláště pokud máte zvládat běžnou denní aktivitu (práce, škola, domácnost apod.). Na druhou stranu, půst trvá kratší dobu. Pro hladovění je doporučená doba 2 – 5 dní (obvykle postačí 3 dny). Čistící dieta by pak měla trvat zhruba 5 – 10 dní, podle toho, jakou konkrétní si vyberete.

K čemu je dobrá detoxikace organismus?

Přínos čistící kůry spočívá v tom, že se vaše tělo zbaví nahromaděných toxinů a škodlivých látek. Během čistící diety se také vyprázdní váš zažívací trakt od všech nestrávených zbytků potravy. Uvidíte, že po skončení detoxikační kůry se budete cítit mnohem lépe – jak fyzicky, tak i psychicky.

Čistící dieta a hubnutí

Čistící dieta, jakož i úplné hladovění určitě není dobrý způsob, jak se snažit zhubnout. Při půstu i detoxikační kůře zaznamenáte úbytek váhy. Ten se může pohybovat v rozmezí 1 – 5 kilo (v závislosti na zvolené metodě, vaší váze, věku apod.).

Tento úbytek váhy ale není zhubnutí v pravém slova smyslu. Pokud byste následně nezačali cvičit nebo se stravovali nezdravě, tak se vám váha rychle vrátí zpět.

Čistící dieta je ale současně ideální před zahájením nějaké jiné, redukční diety. Díky tomu, že se váš organismus pročistí a zabaví všech škodlivin, pro vaše tělo pak následná redukční dieta nebude představovat tak velkou zátěž.

Máte nějaké zdravotní problémy? Pak buďte opatrní

Čistící dieta není vhodná pro osoby se zdravotními problémy. Stejně tak není ani příliš vhodná pro náctileté. Pokud patříte do některé z těchto skupin, je více než vhodné se nejprve poradit se svým lékařem, který je nejlépe schopen posoudit, co je pro váš organismus nejlepší.

Stejně tak ani není dobré překračovat doporučenou dobu půstu, nebo detoxikační kůry. Dlouhodobé hladovění, nebo dlouhodobě snížený kalorický příjem, představuje pro vaše zdraví značné riziko. Může vést až k vážným zdravotním nebo i psychickým poruchám.

Nejlepší čistící dieta na detoxikaci organismu

Dvoudenní čistící dieta = tento detoxikační program se hodí především pro ty, kdo musí fungovat aktivně v průběhu týdně. Aby je detoxikace zbytečně neomezovala, tato dvoudenní (víkendová) čistící dieta, umožní její provedení v době, kdy nemáme žádné povinnosti (o víkendu). První den začíná půstem, kdy se pouze pije hodně vody, druhý den je pak dovoleno na snídani menší množství ovoce (banán, jablko apod.), na oběd a večeři pak malý zeleninový salát.

Desetidenní čistící dieta = tato detoxikační kůra začíná přes víkend (resp. v pátek večer). První dva dny je velmi radikálně snížen příjem potravy – jí se pouze ovoce popř. zelenina a musí se pít hodně vody. V následujících dnech se množství jídla a kalorická hodnota postupně navyšuje, stále je ale jídelníček složen především z různých druhů zeleniny a ovoce. Na jídelníčku nejsou žádné živočišné bílkoviny nebo tuky, ani pečivo, brambory, těstoviny nebo rýže. Stejně tak je po celou dobu zakázaný alkohol, káva, cigarety.

Existuje i mnoho dalších detoxikačních diet a programů. Některé se zaměřují třeba jen na pročištění trávicího traktu, nebo detoxikaci jater. Některé jsou krátkodobé (2 – 3 dny) jiné pak dlouhodobější (5 – 10 dní). Je pouze na vás, kterou konkrétní dietu si vyberete.

Pokud se ale některou detoxikační kůru rozhodnete vyzkoušet, uvidíte, že nebudete litovat. Možná to pro vás nebude jednoduché. Vystačit si jen s omezeným příjmem kalorií, odpustit si na pár dní sladkosti, kávu, alkohol nebo cigarety. Zkuste to ale, a nevzdávejte to. Výsledkem budete sami příjemně překvapeni.

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Lucie   •  

    Dobrý den, má tu někdo zkušenosti s tou dvoudenní čistící dietou?

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar