Během náročné fyzické aktivity jako je třeba běhání se v mozku uvolňuje hormon Endorfin. Endorfin je také někdy nazývaný jako „hormon štěstí“.

Chcete zhubnout? Pořiďte si závislost na běhání!

Pokud nechodíte pravidelně cvičit nebo běhat, tak asi nebudete vědět o, co jde. Pokud ale pravidelněji sportujete, tak určitě minimálně tušíte. Při pravidelném cvičení (třeba běhání) se u mnoha lidí se dostaví stav plně srovnatelný s jakoukoliv jinou fyzickou závislostí. Ale na rozdíl od kouření nebo pití alkoholu, je tahle závislost veskrze pozitivní.

Existuje závislost na sportu?

Během náročné fyzické aktivity jako je třeba běhání se v mozku uvolňuje hormon Endorfin. Endorfin je také někdy nazývaný jako „hormon štěstí“. Protože způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest. Hraje také roli při regulaci teploty. Hormon endorfin není pouze doménou sportu, je obsažený třeba i v čokoládě. Snad proto nám dokáže pár kousků čokolády tak „spravit náladu“.

Při pravidelném cvičení si naše tělo navykne na svoji pravidelnou „dávku“ tohoto hormonu. Díky tomu, se při pravidelném běhání, cítíte tak dobře. Sice jste fyzicky unavení, bolí vás svaly, ale přitom je vám opravdu příjemně.

Začněte pravidelně cvičit – zhubnete a buďte šťastní

I když se vám do cvičení moc nechce (a věřte, že v tom nejste sami), pokud se donutíte začít pravidelně cvičit (a je téměř jedno o jaké cvičení nebo sport se bude jednat), uvidíte, že se budete cítit lépe. I díky endorfinům budete mít mnohem lepší náladu a budete se cítit šťastnější. A to nejenom při cvičení, nebo těsně po něm. Tento pocit vám vydrží i delší dobu po skončení cvičení. Chce to jen vytrvat. Při pravidelné fyzické aktivitě se vylučování endorfinu zvyšuje. Pokud nemáte žádnou kondici, je vylučování endorfinů spojeno s uvolňováním hromu adrenalinu. Pokud si ale zlepšíte fyzickou kondici, bude se endorfin ve vašem mozku uvolňovat i bez adrenalinu, a vy se tak budete cítit ještě lépe.

Začněte běhat a zhubnete

Pravidelné běhání je jednou z nejefektivnějších metod, jak shodit pár kilo. Pokud se naučíte pravidelně každý den běhat (nebo třeba alespoň 3x – 4x týdně), uvidíte, že po nějaké době už vám to nepřijde až tak „těžké“. I díky „návyku“ na endorfin vám postupně přestane být zatěžko vyrážet každý den „polykat“ kilometry.

Patologická závislost na pohybu = nic se nemá přehánět

Přibližně 60% populace se k pravidelnému cvičení musí nutit. U aktivních sportovců a těch, kdo pravidelně cvičí, nebo běhají, se pak postupně snižuje míra „odporu“. V některých extrémních případech se pak dokonce může vyvinout opačný extrém, kdy jedinec začne být na sportu až patologicky závislý.

Zatímco běžný „návyk“ na pravidelnou dávku endorfinu během běhání je pozitivní, existuje i patologická závislost na pohybu. U těch, kdo jsou jí postiženi, dochází k tomu, že se sportování věnují i několik hodin denně, bez ohledu na stav svého těla. Tito lidé si často nadměrnou sportovní aktivitou kompenzují svoji samotu nebo nějaký komplex.

„Pro nezdravou závislost na cvičení je typická neschopnost odpočinku a naprostá ignorace potřeb organismu“ říkají odborníci. Výzkum z roku 2009 dokázal, že patologická závislost na cvičení je podobná jako závislost na heroinu. Lidé závislí na cvičení trpí stejnými abstinenčními příznaky (zimnice, třes, drkotání zuby, tiky očních víček) jako závislí na heroinu.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 280 Průměr: 4.7]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  1 Komentář

  1. Custom avatar Mísa   •  

    Závislost na běhu ? Mám

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar