Jsou vajíčka zdravá? A patří vejce na dietní jídelníček? Jedno vejce velikosti M, představuje cca 80 kalorií (335 kJ). Nejméně kalorií a tuku obsahuje vaječný bílek. Ten určitě patří i na dietní jídelníček

Kalorické tabulky vejce

Jsou vejce zdravá? Neustále se mluví o tom, jaké zdravotní riziko je cholesterol. Mnoho lidí se tak ptá, jsou vejce zdravá? A jak je to při hubnutí? Patří vejce na dietní jídelníček? Kolik kalorií mají vejce a hodí se i při dietě?

Kolik kalorií má vejce?

I když existují různé druhy vajíček (křepelčí, pštrosí, kachní), v tomto článku se budeme bavit o těch klasických, slepičích.

Slepičí vejce se rozdělují podle jednotlivých velikostí (alespoň tedy ta prodávaná v obchodech). Abychom si to trochu zjednodušili, tak v článku budeme používat vejce velikosti M, které by mělo vážit 53 – 57 gramů (z toho je cca 33 gramů bílek a 20 gramů žloutek).

Je také logické, že srovnávat poctivé domácí vajíčko od babičky s tím, co si můžete koupit v obchodě, asi není dost dobře možné. Kvalita vajec je přímo úměrná tomu, čím jsou slepice krmeny, v jakém prostředí žijí.

Klasické vejce obsahuje 80 kalorií (kcal):

  • 1 vejce = 80 kalorií (kcal)
  • 1 vejce = 335 kJ (kilojoule)
  • 7 gramů bílkovin
  • 6 gramů tuků
  • 228 mg cholesterolu
  • 39 gramů vody

Patří vejce na dietní jídelníček?

Pokud budeme posuzovat vejce jako celek (bílek i žloutek), pak se vedou poměrně rozsáhlé diskuse o tom, nakolik je konzumace vajec zdravá nebo škodlivá. Dlouho se tvrdilo, že konzumace vajec, je kvůli vysokému obsahu cholesterolu škodlivá.

Novější vědecké studie, ale škodlivost konzumace vajec spíše vyvrací. Je pravda, že hlavně vaječný žloutek obsahuje hodně tuku a cholesterolu. Na druhou stranu se ukázalo, že vejce obsahují fosfolipid lecitin, který omezuje vstřebávání cholesterolu ve střevní sliznici. Takže i když má vejce vyšší obsah cholesterolu, do těla by se ho mělo dostat menší množství, než se dříve myslelo.

Vaječný bílek patří i na dietní jídelníček

Vzhledem k tomu, že hlavně bílek obsahuje převážně jenom bílkoviny (a jen minimum tuků), pak se určitě hodí i na dietní jídelníček. Právě bílkoviny mají při dietě nezastupitelnou roli. Bílkoviny mají nižší glykemický index. Tělo je štěpí pomalu a energie obsažená v bílkovinách se uvolňuje postupně.

Při každé dietě je tedy vhodné konzumovat i přiměřenou porci bílkovin. Takže je pak možné s pomocí vaječného bílku připravit dietní jídlo s obsahem bílkovin, které vás zasytí a současně nebude obsahovat příliš mnoho kalorií.

Na druhou stranu, některá jídla připravovaná z vajec na dietní jídelníček nepatří. Viz následující kalorické tabulky pro vejce a některá jídla připravovaná z vajec.

Kalorické tabulky vejce

V následující kalorické tabulce, se můžete podívat, kolik kalorií má slepičí vejce syrové nebo uvařené natvrdo. Pro srovnání uvádíme, kolik kalorií má pouze vaječný bílek uvařený natvrdo. Je vidět, že samotný bílek se na celkovém kalorickém obsahu vejce, podílí jen z menší části. Proto jsou právě bílky poměrně dietní potravina.

1 vejce Kcal Kilojoule
Slepičí vejce (53 gramů) 80 kalorií 335 kJ
Vejce vařené natvrdo 86 kalorií 360 kJ
Vejce vaření – bílek (33 gramů) 16 kalorií 69 kJ

Kalorické tabulky – vejce na různé způsoby

Vajíčka se dají připravit různým způsobem. Někdo má rád vejce naměkko, jiný zase natvrdo. Oblíbená jsou i míchaná vajíčka (tam ale hodně záleží i na způsobu přípravy – na oleji, na sádle, na sucho, s cibulkou, se slaninou).

Porce – 3 vajíčka Kcal Kilojoule
Vajíčka natvrdo 213 kalorií 890 kJ
Míchaná vajíčka 235 kalorií 985 kJ
Sázená vejce – volské oko 255 kalorií 1065 kJ
Ztracené vejce 159 kalorií 665 kJ

Kalorické tabulky – jídla kde je základem vejce

S pomocí vajec je pak možné připravit řadu jídel. Pomineme to, že vajíčka se přidávají do stovek různých receptů a podíváme se jen na několik jídel, kde je vejce podstatnou částí výsledného jídla.

Porce 100 gramů Kcal Kilojoule
Knedlíky s vajíčkem 190 kalorií 796 kJ
Vajíčková pomazánka s Cottage 115 kalorií 480 kJ
Vajíčková pomazánka s tvarohem 157 kalorií 656 kJ
Vajíčková pomazánka s jogurtem 131 kalorií 550 kJ
Vaječná omeleta 172 kalorií 720 kJ
Vaječná tlačenka 230 kalorií 962 kJ

Kolik kalorií má Kinder vejce

No a na závěr „sladká tečka“. Když už jsme se dívali na to, kolik kalorií má vejce, nejde nezmínit i dětmi velmi oblíbené Kinder vajíčko. To se opravdu nedá s klidným svědomím, zařadit na dietní jídelníček.

Jedno Kinder vajíčko váží 20 gramů.  Z toho je 10 gramů cukrů a 7 gramů tuků. Obsahuje 112 kalorií (kcal) což odpovídá 467 kJ.

Pokud bychom to přepočetli na 100 gramů, pak je to 558 kalorií (kcal), což je 2 333 kJ. Ve 100 gramech Kinder vajíčka, bychom do sebe dostali 51 gramů cukru a 34 gramů tuku.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 124 Průměr: 3.7]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar