I během epidemie, máte možnost provádět doma plnohodnotné cvičení. Většina cviků se dá provádět jen s vlastní váhou.

Jak nepřibrat kila během epidemie koronaviru

Epidemie koronaviru, která do Česka dorazila v březnu 2020, měla dopad asi na všechny. Došlo k uzavření škol. Mnoho firem přestalo fungovat nebo alespoň omezilo svou činnost. Řada zaměstnanců je doma na home office. Obchody jsou zavřené. Není skoro kam jít (sport, kultura, zábava).

Celá situace během epidemie, velmi svádí k tomu, abyste byli jen zavření doma a nezvedli se od počítače nebo od televize. Hodně lidí tak asi zjistí, že jim během epidemie jdou kila nahoru. Co tím?

Jak nenabrat kila během epidemie

Epidemie koronaviru, a sní spojené změny a omezení, jsou pro hodně lidí značným rizikem. Pobyt doma na home office nebo když se musíte starat o děti, které mají zavřenou školu, přímo svádí k tomu, aby se člověk hýbal jen minimálně.

Hodně lidí během epidemie úplně vypadne z běžného denního rytmu. Začne chodit později spát, později ráno vstává. Během dne začne vynechávat některé dříve samozřejmé věci. Nepravidelný režim stravování, hodně času tráveného u počítače nebo u televize.

To vše ve, spojení s větší mírou stresu, pak vede k tomu, že má mnoho lidí tendenci k přejídání, zvýšené konzumaci alkoholu atd.

Ani během epidemie bychom ale neměli podléhat dojmu, že je úplně jedno, co děláme a jak vypadáme. Právě naopak. Kdy jindy, než právě během epidemie máte tolik času jen pro sebe?

Hlavně nepoužívejte epidemii, jako výmluvu/omluvu, proč se nemůžete hýbat, proč nemůžete začít hubnout, proč je jedno co a kolik sníte. Epidemie k tomu svádí. Je to pohodlnější. Ale je to špatně.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb i během epidemie

Je pravda, že možnosti, jak provozovat nějaký sport, nebo cvičení, jsou během epidemie dosti omezené. Neznamená to ale, že by se nedalo vůbec nic dělat. Ani během epidemie vám nikdo nezakázal chodit ven. Pokud budete dodržovat nařízená hygienická opatření (nosit roušku, udržovat odstup od ostatních, atd.), pak vám nic nebrání v tom, abyste si každý den vyrazili na delší procházku. Ideálně někam do parku nebo do přírody.

Můžete chodit běhat, jezdit na kole, na kolečkových bruslích. To vše je dovoleno. Při pobytu venku, v přírodě, kde jste sami ani nepotřebujete mít roušku (výmluva, že se v roušce nedá běhat, protože byste to neudýchali, je tedy jen výmluva, proč se vám nechce).

Pokud se vám moc nechce chodit ven, tak se můžete alespoň hýbat doma. Je mnoho způsobů, jak se dá cvičit i doma. A nemusí to být jen nějaké posilování. Ono bohatě postačí, když se každý den alespoň pořádně protáhnete. Zvláště pokud během epidemie trávíte podstatně více času sezením u počítače nebo před televizí. Zjistíte, že to vaše tělo velmi ocení. Stačí jen  30 minut každý den (nebo raději rovnou celou hodinu, čas na to určitě máte). Žádné složité cvičení. Stačí si pořádně protáhnout všechny ztuhlé svaly a budete se cítit lépe.

Jak cvičit během epidemie

I během epidemie, máte možnost provádět doma plnohodnotné cvičení. Většina cviků se dá provádět jen s vlastní váhou. Nebo si můžete vypomoci třeba tím, že si z PET lahví naplněných vodou uděláte činky.

Cvičení nemusí trvat hodiny. Stačí si jen vybrat správné cviky, které jsou zaměřené na celé tělo. Bohatě postačí obyčejné dřepy, kliky, výpady. Pokud nevíte jak na to, zkuste si na Youtube najít nějaké videa. Jsou jich tam tisíce, které vám napoví, jak správně provádět jednotlivé cviky.

Zkuste se každý den alespoň jednu hodinu hýbat. Buď tím, že půjdete na dlouhou procházku ven, nebo si zacvičíte doma. Hodina denně je naprosté minimum jen k tomu, abyste tím vynahradili pohyb, který běžně máte, když chodíte do práce nebo školy.

Hlídejte si, co jíte během epidemie

Samotné cvičení ale stačit nemusí. I když se budete každý den hodinu hýbat, pořád to může být mnohem méně pohybu, než kolik ho máte běžně. Měli byste tomu přizpůsobit i svůj jídelníček. Určitě by na něm nemělo chybět hodně ovoce a zeleniny. To je dobré jak pro vaši postavu, tak i jako prevence proti nákaze.

Během epidemie, zvláště pokud jste doma, máte určitě více času, na to abyste experimentovali s tím, co jíte. Máte možnost vyzkoušet trochu jiný jídelníček. Vyzkoušet nové recepty na dietní a zdravá jídla. Naučit se jíst v klidu a bez stresu. Doma nejste limitováni 30-ti minutovou polední pauzou na oběd.

Uvědomte si, že během epidemie vaše tělo zcela určitě nemá takový výdej energie, jako za běžných podmínek. Měli byste tedy jít méně, než jak jste zvyklí. Také je dobré pohlídat si základní stravovací návyky. Dodržovat pravidelná jídla několikrát denně. Nesklouznout ke zbytečnému mlsání. Dávat si pozor, na to kolik během epidemie vypijete alkoholu.

Ohodnoťte článek:
[Celkem: 589 Průměr: 4.7]

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar