Jídelníček a dieta pro dítě s nadváhou

Jídelníček u dětí s nadváhou by tak (spíše než dieta), měl být jen rozumný, zdravý a vyvážený jídelníček.

Pokud má dítě nadváhu, nebo je dokonce obézní, dá se s tím určitě něco dělat. Je ale nutné mít na paměti, že u dětí to s hubnutím a případnou dietou, musí fungovat jinak než u dospělých.

Dítě potřebuje ke svému zdravému vývoji a vývinu pestrou stravu, která pokrývá všechny nezbytné živiny, vitamíny nebo minerály. U dětí rozhodně nejde aplikovat nějakou jednostranně zaměřenou dietu, která z jídelníčku vylučuje některé živiny nebo omezuje příjem některých vitamínů. To by ve výsledku mohlo být i značně škodlivé.

Jídelníček u dětí s nadváhou by tak (spíše než dieta), měl být jen rozumný, zdravý a vyvážený jídelníček. Nejméně jedno jídlo jedno by mělo zahrnovat zeleninu. Nejméně jedno jídlo denně by mělo zahrnovat ovoce. Děti také potřebují pravidelný stravovací režim – optimální je 5 menších jídel v průběhu dne.

Nemá smysl se dětem snažit příliš intenzivně něco zakazovat – příkazy a zákazy typu „musíš jíst zeleninu“ nebo „nesmíš jíst sladkosti“, jsou ve výsledku spíše kontraproduktivní.

Určitě pomůže, když půjdete svým dětem příkladem – to mohou být třeba zdravé večeře apod. Děti velmi často napodobují to, co vidí u svých rodičů.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí a dieta pro dítě, Nadváha u dětí v ČR, BIO potraviny a hubnutí

Věděli jste, že až 30% dětí v ČR má problémy se svou váhou?

Nadváha u dětí – dieta a hubnutí pro dítě

Asi 50% všech obyvatel ČR trpí nadváhou. U 25% žen a 22% mužů se pak jedná o obezitu. U dětí je sice situace o něco málo lepší. Podle průzkumů trpí nadváhou „jenom“ asi 30% dětí, i tak se ale jedná o poměrně vysoká a alarmující čísla. U dětí pak dochází k rozvoji nadváhy a obezity nejčastěji […]

Přečíst více