Pokud byste tedy chtěli zhubnout o jedno kilo, je potřeba abyste omezili svůj běžný kalorický příjem asi o 1000 kalorií (kcal) denně.

Kolik kalorií je jedno kilo tuku?

Chcete zhubnout o 5 nebo 10 kilo? Pak byste měli mít představu, co to vlastně znamená. Kolik kalorií je jedno kilo tuku? A jak rychle se dá zhubnout o jedno kilo? Je lepší cvičit nebo vsadit na nějakou dietu? Dá se zhubnout o 5 kilo za týden? Nebo za měsíc?

Kolik kalorií je jedno kilo tuku?

Pokud bychom pod pojmem „tuk“ měli na mysli třeba vepřové sádlo, pak obsah kalorií v tomto tuku bude 8962 kcal (resp. 37 500 kJ) v jednom kilogramu. Pokud se ale bavíme o tělesném tuku – tedy o živé tkáni, tak její obsah kalorií je nižší. Tělesný tuk má nižší hustotu a jedná se o živou tkáň. Jedno kilo tělesného tuku tedy představuje přibližně 7000 kcal (tedy asi 29 300 kJ).

Jak zhubnout o 1 kilo za týden

Pokud byste tedy chtěli zhubnout o jedno kilo, je potřeba abyste omezili svůj běžný kalorický příjem asi o 1000 kalorií (kcal) denně. Pak se vám za 7 dní (tj. za 1 týden) podaří zhubnout o jedno kilo. Není to ale tak jednoduché, jak by to mohlo vypadat.

Typická žena ve věku 25 roků, s výškou 170 centimetrů, váhou 60 kilo, která nemá mnoho aktivního pohybu, bude mít běžný denní výdej energie na úrovni 1900 -2000 kcal. Pokud by chtěla zhubnout o jedno kilo za týden, musela by tedy omezit příjem energie z potravy asi o 1/2. A to je hodně. Pokud by takto radikálně omezila svůj kalorický příjem, nepokryla by z něj ani to, co tělo spotřebuje na udržování bazálního metabolismu. Takové hubnutí pak není příliš zdravé (silně zde hrozí jo-jo efekt).

Takže hubnutí není jenom o omezování kalorií. Vždy by se mělo jednat o kombinaci snížení kalorického příjmu – maximálně ale o 1/4 až 1/3 – a současně navýšení výdeje energie.

Ideální způsob hubnutí by tedy byl začít pravidelně cvičit, třeba chodit běhat. Za jednu hodinu běhu je možné „spálit“ až 600 kalorií navíc. Pokud současně s tím ušetříte ve svém jídelníčku dalších 400 kcal, pak budete spolehlivě hubnout rychlostí 1 kilo za týden.

Doporučená rychlost hubnutí

I když je možné hubnout i velmi rychle – nejsou velkou výjimkou i případy hubnutí rychlostí 5 kilo za týden, obecně tak rychlé hubnutí není příliš vhodné. Obecné doporučení je, aby rychlost hubnutí byla na úrovni maximálně 1 – 2 kilogramy za týden. V případě kojících matek nebo dospívajících by pak doporučená rychlost hubnutí neměla být větší než maximálně 2 kila za měsíc.

Rychlost hubnutí je ale hodně individuální záležitostí. Hodně také záleží na vstupních podmínkách. Optimální rychlost hubnutí bude jiná u osoby, která má silnou nadváhu a potřebuje zhubnout o 20 kilo, a jiná u někoho, kdo potřebuje shodit jen 2 – 3 kila. Pokud je ale cílem udržení vyrovnané váhy i po skončení intenzivní fáze hubnutí, pak by rychlost snižování váhy měla být spíše menší. Jen tak je možné dosáhnout optimální váhy, a vyhnout se riziku jo-jo efektu. Příliš rychlý úbytek váhy totiž zpravidla vede k tomu, že po skončení hubnutí se váha zase rychle vrací zpět.

Dá se zhubnout o 5 kilo za týden?

Ano i ne. Zhubnout o 5 kilo za týden ve smyslu odbourání 5 kilogramů tělesného tuku = to není fyziologicky možné. Viz výše uvedený obsah kalorií v jednom kilogramu tělesného tuku. 5 kilo tuku by znamenalo energetický výdej asi 35 000 kcal za týden.

Pokud se běžné hodnoty energetického výdeje pohybují na úrovni 2000 kcal za den, tak i kdybychom celý týden nic nejedli a velmi intenzivně cvičili, pak nemáme šanci spálit více než 15 000 – 20 000 kcal za týden.

Zhubnout o 5 kilo ve smyslu snížit svoji aktuální hmotnost o 5 kilo za týden ale možné je. Třeba už jen tím, že použijete projímadlo nebo zkusíte nějakou krátkodobou čistící dietu a vyprázdníte si tak svoje střeva, můžete svoji aktuální váhu snížit i o 2 – 3 kila. Stejně tak je možné úpravou pitného režimu dosáhnout krátkodobého odvodnění organismu s obdobným efektem. A jsou i další způsoby jak rychle snížit váhu – byť s krátkodobým efektem.

Kolik kalorií je jedno kilo tuku?
4.3 (85%) 188 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  komentáře 3

 1. Custom avatar Anahera   •  

  This initghs’s just the way to kick life into this debate.

 2. Custom avatar David   •  

  Zdravím. .Mam asi 187cm a vazil asi 116kg ..snažím se ve fitku ale nějak se nedaří. .problém je ten ze Kouřim a tim vlastně nedokáží dlouho běhat ..poradil by mi někdo neco

  • Custom avatar Adam   •  

   Ahoj Davide, na fitka a běhání se vykašli, aspoň prozatím. To je moderní trend. Doporučuju dálkové pochody. Čím víc, tím líp. Začni s 10 km a navyšuj po pěti. Já měl před rokem 120 kg, teď mám 90 kg a zpevněnou postavu (z cvičení). Hlavně nezoufej, ze začátku se váha skoro ani nehne, pak to pude z kopce (nabyde ti aktivní hmota a pak začne spalovat tuk). To kouření…zkus omezit

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar