Bazální metabolismus je klidová spotřeba energie ve vašem organismu – slouží jako základ pro výpočet denní spotřeby kalorií.

Kalkulačka bazální metabolismus podle věku a pohlaví

Zajímalo by vás, jaký by měl být váš doporučený denní kalorický příjem? S odpovědí na tuto otázku vám pomůže naše kalkulačka pro výpočet hodnoty bazálního metabolismu. Bazální metabolismus představuje množství energie, které lidské tělo spotřebuje pro udržování základních životních funkcí.

Na stanovení hodnoty bazálního metabolismu má vliv jak výška, tak i váha, věk a pohlaví. U bazálního metabolismu se ale nezohledňuje typ a množství další fyzické aktivity – ta je zahrnuta až v tzv. aktivním metabolismu.

Výpočet – bazální metabolismus podle věku a pohlaví

Bazální metabolický výdej (nebo také BMR či Basal Metabolic Rate) zahrnuje pouze množství energie, které organismus spotřebovává na základní udržovací pochody, jako dýchání, srdeční činnost, činnost mozku a zbytku nervového systému. Není zde zahrnuta ani jakákoliv fyzická aktivita, ani třeba příjem a trávení potravy.

Do naší kalkulačky pro výpočet bazálního metabolismu zadávejte tyto údaje: vaši výšku v centimetrech, vaši váhu v kilogramech, váš věk v letech, a dále pak informaci o vašem pohlaví.

Kalkulačka bazální (klidový) metabolismus
Muž nebo žena?
Jaká je vaše váha (v kg)

Jaká je vaše výška (v cm)

Jaký je vás věk (roky))

Výpočet

Jak se počítá bazální metabolismus

Vzorec pro výpočet bazálního metabolismu je trochu komplikovanější. Zahrnuje vliv tělesné hmotnosti, výšky, věku a pohlaví daného jedince. Vzorec se liší pro muže i pro ženy.

Bazální metabolismus u žen:

BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den

Bazální metabolismus u mužů:

BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den

Co ovlivňuje hodnoty bazálního metabolismu

Bazální metabolismus obecně klesá s věkem. Důvodem pro tento pokles je snižování množství svalové hmoty, které je se stárnutím spojeno. Naopak nárůst svalové hmoty (třeba při cvičení nebo posilování) navyšuje hodnoty bazálního metabolismu (i když nárůst není příliš velký). Významnými faktory, které mohou ovlivnit konkrétní hodnoty bazálního metabolismu, jsou různé nemoci, teplota okolního prostředí, míra stresu nebo i potraviny které konzumujeme. Proto – když se provádí kalorimetrické vyšetření (přímá nebo nepřímá kalorimetrie) – je maximální snaha tyto vedlejší faktory vyloučit.

Bazální metabolismus je individuální

Tato kalkulačka počítá bazální metabolismus podle pevného vzorce. Praktická měření ale ukázala, že konkrétní hodnoty naměřené u různých lidí v laboratorních podmínkách se mohou i značně lišit. Tak například při jedné studii, kdy bylo sledováno 150 osob, byly naměřeny výsledky bazálního metabolismu v rozsahu od 1027 kcal / den (tj. 4301 kJ / den), až po velmi vysoké hodnoty jako 2499 kcal/den (tj. 10 455 kJ / den). Vědci pak došli k závěru, že velkou roli hraje množství tělesného tuku, v menší míře pak i věk, pohlaví apod.

Některé rozdíly jsou také založeny na aktivitě metabolismu. Z vědeckých pokusů vyplynulo, že asi 5% populace má metabolismus rychlejší až o 30%. V jedné studii tak byl zjištěn i extrémní případ, kdy dva jedinci se shodnou hmotností 43 kg měli hodnoty bazálního metabolismu ve výši 1075 kcal/den a 1790 kcal/den. Tento rozdíl v úrovni bazálního metabolismu odpovídá fyzické aktivitě jako byste ušli asi 10 kilometrů. Vzhledem k tomu, že při měření bazálního metabolismu jsou všechny takové fyzické aktivity odstíněny, je takový rozdíl mezi dvěma jedinci velmi významný.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že výpočet bazálního metabolismu v naší kalkulačce je nutné brát pouze jako orientační výsledek. Pokud byste chtěli znát 100% přesné hodnoty pro váš organismus, museli byste podstoupit specializované kalorimetrické vyšetření v laboratorních podmínkách.

Bazální metabolismus vs. aktivní metabolismus

Zatímco bazální metabolismus zahrnuje pouze základní životní pochody a funkce, aktivní metabolismus by měl pokrývat i další běžné denní aktivity. Platí zde obecné pravidlo, že bazální metabolismus představuje cca 70% celkového výdeje energie. Přibližně 20% pak připadá na fyzickou aktivitu a zhruba 10% na udržování tělesné teploty. Výše uvedená procenta se ale mohou měnit v závislosti na okolním prostředí a množství fyzické aktivity. Pro výpočet hodnot aktivního metabolismu můžete použít tuto kalkulačku.

Kalkulačka bazální metabolismus podle věku a pohlaví
4.4 (87.36%) 307 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar