Základem kruhového tréninku je, že během jednoho cvičení (40 – 60 minut) postupně střídáte různé cviky.

Hubnutí a cvičení – kruhový trénink

Každý, kdo chodí alespoň občas cvičit někam do posilovny nebo do fitness centra, narazil na pojem „kruhový trénink“. Pro ty, kdo o něm zatím neslyšeli, nebo i pro ty, kdo by se chtěli dozvědět něco více o tom, jak to funguje, nabízíme tento přehledný souhrn.

K čemu je dobrý kruhový trénink?

Hodně lidí se domnívá, že kruhový trénink je především o posilování – tedy o budování svalové hmoty. Což možná ženy, které chtějí pouze shodit přebytečná kila, tolik nezajímá. Kruhový trénink z pohledu hubnutí nabízí vhodnou alternativu k různým aerobním aktivitám jako je například Zumba, Step Aerobic a podobné. I obyčejný kruhový trénink může mít pro ty, kdo chtějí zhubnout větší přínos, než jiné běžné aktivity, které se obvykle doporučují na hubnutí.

Základem kruhového tréninku je, že během jednoho cvičení (40 – 60 minut) postupně střídáte různé cviky. Každý cvik provádíte (podle typu) v několika opakováních – cca 1 minutu, následuje 15 – 20 vteřin pauza a přesun na další cvik. Takto postupně vystřídáte různé cviky (které by měly postupně zapojit všechny důležité partie vašeho těla). Během jednoho kruhového tréninku byste pak měli absolvovat asi 3 – 4 „kolečka“.

Jak by měl vypadat základní kruhový trénink?

Aby měl kruhový trénink požadovaný efekt pro redukci váhy, je nutné, aby splňoval několik základních parametrů. Jedná se především o tyto:

  • Počet stanovišť (různých strojů nebo cviků) by měl být alespoň 8
  • Volit spíše jednodušší cviky
  • Zátěž při (při cvičení s činkami nebo na posilovacích strojích) by měla být spíše nízká
  • Délka kruhového tréninku 40 – 60 minut
  • Doba provádění každého cviku je 45 – 60 sekund
  • Pauza před dalším cvikem je 15 – 20 sekund
  • Počet koleček v jednom kruhovém tréninku je 3 – 4
  • Před zahájením samotného cvičení by mělo být 10 – 15 minut zahřátí a protažení
  • Po skončení by mělo být dalších min. 10 minut protahování / strečinku

V čem je kruhový trénink lepší než klasické cvičení na hubnutí?

Mezi nejčastěji doporučované aktivity pro hubnutí patří různé aerobní aktivity prováděné při mírné až střední zátěži – například běh, rychlá chůze, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, běhání na pásu či šlapání na rotopedu, nebo i různé pohybové aktivity jako například Zumba, klasický aerobic, Step Aerobic apod.

Tato aktivity jsou určitě dobré. Výhoda kruhového tréninku ale spočívá v tom, že kromě rovnoměrné aerobní zátěže (která je nejlepší na spalování tuků) vám současně pomůže zpevnit celou postavu. U řady z těch, kdo shazují přebytečná kila, totiž není nadbytečný tuk tím jediným problémem. Ochablé svaly, povislá kůže také není to pravé.

Jednou z výhod kruhového tréninku je i to, že díky střídání různých cviků se vám podaří během jedné hodiny zapojit téměř všechny svaly vašeho těla. Výsledný efekt aktivace metabolismu je pak výrazně vyšší. Kruhový trénink je tak ideální nástroj k formování (nejenom) ženské postavy.

Bez pravidelného cvičení to nepůjde

Platí zde ale stejné pravidlo jako u každého cvičení, jehož cílem je snížení váhy nebo zlepšení kondice. Nepravidelné, nahodilé cvičení čas od času je v podstatě ztráta vašeho času. Když půjdete cvičit jenom někdy, tak se sice trochu zapotíte, druhý den vás budou trochu bolet svaly, ale to je asi tak všechno. Efekt na hubnutí bude naprosto minimální.

Základem musí být pravidelné cvičení. Minimum by mělo být 2x týdně. Optimální je pak chodit cvičit alespoň 3x týdně. Je také vhodné střídat zátěž a odpočinek – tedy chodit cvičit třeba každý druhý den. Pokud budete pravidelně chodit cvičit, pozorovatelné výsledky byste měli mít již za několik týdnů.

Už za 2 týdny byste měli pozorovat zlepšení fyzické kondice. Pokud ale chcete opravdu zhubnout, měli byste vydržet cvičit nejméně 3 měsíce. A k tomu po celou dobu dodržovat správný stravovací režim. Hlídat si přijaté kalorie, omezit množství tučných jídel a obecně tuků. Nezapomínat ani na dostatečný přísun tekutin.

Hubnutí a cvičení – kruhový trénink
4.2 (83.38%) 361 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar