ýpočet BMI pro děti a náctileté ve věku 2 – 20 roků se provádí stejně jako pro dospělé, ale výsledky se pak interpretují jinak.

BMI kalkulačka pro děti a náctileté

BMI je číslo, které vyjadřuje poměr tělesné hmotnosti k výšce konkrétního jedince. V závislosti na výsledné hodnotě BMI se pak mluví o ideální váze, nadváze nebo naopak podvýživě. Výpočet BMI pro děti a náctileté ve věku 2 – 20 roků se provádí stejně jako pro dospělé, ale výsledky se pak interpretují jinak. Kalkulačku pro výpočet BMI dospělých a příslušné hodnocení najdete zde.

BMI – index tělesného tuku

BMI slouží jako poměrně spolehlivý indikátor množství tělesného tuku. BMI pochopitelně není tak přesným měřením tělesného tuku, jako specializované vyšetření. Pro základní orientaci by ale mělo dostačovat. U dětí a dospívajících se ale BMI vyhodnocuje odlišně. U dospělých je stanoveno sedm základních skupin (podvýživa, podváha, ideální váha, nadváha, mírná obezita, střední obezita, morbidní obezita). U dětí se při hodnocení BMI zohledňuje věk, pohlaví a dále pak vztah ke zbytku populace stejně starých dětí – viz následující grafy.

Kalkulačka BMI pro děti a dospívající

Základní výpočet pro děti a dospívající je stejný jako u dospělých – do kalkulačky zadejte hmotnost (v kilogramech) a výšku (v centimetrech):

Kalkulačka Body Mass Index
Jaká je vaše váha (v kg)

Jaká je vaše výška (v cm)

Výpočet

Vyhodnocení BMI u dětí

U dětí rozlišujeme pouze 4 skupiny:

Kategorie Percentil – rozsah
Podváha méně než 5 percentil (červená dole)
Ideální váha 5 – 85 percentil (jasně zelená)
Nadváha 85 – 95 percentil (žlutá barva)
Obezita 95 percentil a více (červená barva)

BMI pro dívky 2 – 20 roků

BMI pro dívky 2 – 20 roků

BMI pro dívky 2 – 20 roků

BMI pro kluky 2 – 20 roků

BMI pro kluky 2 – 20 roků

BMI pro kluky 2 – 20 roků

Proč se liší výpočet BMI pro děti a pro dospělé?

U dětí se mění ideální (zdravá) hmotnost s každým měsícem. Pro obě pohlaví (kluci vs. holky) se také ideální váha mění odlišnou rychlostí. U dospělých se BMI interpretuje bez ohledu na pohlaví nebo věk (což je pak lehce zavádějící)

BMI je hloupé číslo

Stejně jako u dospělých, i pro děti platí, že samotné BMI je poměrně hloupé číslo. Některému dítěti sice může vyjít relativně vysoké BMI, ale to nutně nemusí znamenat nadváhu nebo obezitu. Může to znamenat jen to, že oproti stejně starým dětem má menší výšku.

Rychlost růstu je napříč populací dětí pochopitelně různá. V takovém případě by zjištěné BMI mělo sloužit pouze jako indikátor pro případná další vyšetření, která dokáží lépe vyhodnotit množství tělesného tuku a případná zdravotní rizika.

BMI kalkulačka pro děti a náctileté
4.16 (83.28%) 116 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 2

  1. Custom avatar Ivana Vañakova   •  

    Zdravim je mi 41 let a v posledni roku jsem hodne pribrala hlavbe v brichu a trochu v nohach,jeste ke vemu u me propukka menopauza takze nevim jestli to je vsechno nak dohromady,jsem hrozne nervni tak fakt nevim poradte dekuji Ivana

  2. tvarování postavy   •  

    Nejlepší postavu jsem měla, když jsem bydlela ve 4. patře bez výtahu a chodila skoro pořád. Pěšky 20 min do jedný školy, pak 10 minut na metro, pak 10 minut k další škole, 20 min od metra domu (nebo hnusnej přestup vč. 10min pěší chůze), pak večer 20 min do práce a v noci 20 min z práce, to vše rychlou chůzí. Ohldeně kilomterů – nemám šajn. Mezitím občas nějaký drobný nákup. Celkově tak 1,5-2 h chůze denně, 3x výšlap do 4 patra a zpět.

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar