Atkinsova dieta je založena na velmi omezeném příjmu sacharidů. Někdy se jí také říká nízko sacharidová dieta.

Atkinsova dieta – hubnutí bez sacharidů

Atkinsova dieta je založena na velmi omezeném příjmu sacharidů. Někdy se jí také říká nízko sacharidová dieta. Dietu vymyslel a propagoval Robert Atkins už v roce 1958. V jednu dobu byla tato dieta velmi populární, v poslední době sice zažívá trochu „ústup“ ze slávy, ale stále je to poměrně funkční princip pro redukci váhy.

Jak funguje Atkinsova dieta

U této diety je nutné dodržovat několik hlavních zásad. Mezi tyto zásady patří především omezení příjmu sacharidů – maximální denní příjem sacharidů by neměl překročit cca 20 gramů. A sacharidy nejsou jenom cukry a sladké. U Atkinsovy diety musíte přestat jíst brambory, rýži, kukuřici, pečivo z bílé mouky, slazené limonády, pivo, vše co obsahuje cukr (tedy třeba i přírodní med) apod.

Atkinsova dieta funguje tak, že přinutí vaše tělo přestat získávat energii především ze sacharidů (resp. z glukózy, na kterou naše tělo sacharidy štěpí), a naopak začít získávat energii především z proteinů a tuků. Atkinsova dieta se tak někdy označuje jako keto-dieta, resp. ketogení dieta.

Některé studie pak potvrdili, že Atkinsova dieta, pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, snižuje „špatný“ cholesterol (LDL) a naopak zvyšuje „hodný“ cholesterol (HDL). A především tato dieta poměrně spolehlivě pomáhá snižovat váhu.

Jaké jsou výhody Atkinsovy diety?

Jednou z výhod této diety je to, že vás neomezuje v konzumaci masa nebo masných výrobků. Tuky (v rozumném množství) u této diety nijak nevadí. Další velkou výhodou (třeba pro ty kdo sportují) je to, že u této diety nebudete ztrácet svalovou hmotu. Zatímco u jiných redukčních diet, je celkový úbytek váhy spojen s redukcí svalové hmoty, u Atkinsovy diety se spalují především tuky.

Jaké jsou nevýhody Atkinsovy diety

Tou hlavní je asi právě ono omezení sacharidů. Přece jenom, náš běžný jídelníček je už od narození z velké části postaven právě na sacharidech (brambory, rýže, těstoviny, pečivo z bílé mouky jako rohlíky a chleba). Úplné vyloučení sacharidů, pak může být pro naše tělo určitý „šok“. Pokud tuto dietu vyzkoušíte, sami poznáte, že už po pár dnech se vám bude hodně stýskat třeba po bramborech, kousku chleba nebo rýži. Tato dieta je tedy poměrně náročná na dodržování – vyžaduje pevnou vůli.

Tato dieta také není zcela vhodná jako dlouhodobý program hubnutí. Obecně je doporučováno po 6 -8 týdnech Atkinsovu dietu vysadit a vrátit se zpět k jídelníčku zahrnujícího i sacharidy.

Co jíst při Atkinsově dietě

Mezi potraviny, které jsou povoleny u této diety, patří: všechna zelenina (až na několik výjimek, viz níže), všechno ovoce (až na několik výjimek, viz níže), maso, mléko a mléčné výrobky, pečivo z celozrnné mouky nebo z ovesné mouky, koření, čokoláda s vysokým obsahem kakaa (min. 60 – 70%), olivový olej.

Jaké potraviny jsou zakázány

Zakázány jsou potraviny obsahující vyšší podíl sacharidů, tedy: brambory, rýže, kukuřice, pečivo z bílé mouky, těstoviny z bílé mouky, banány, rozinky, meloun, ananas, mrkev, řepa, cukr, med, slazené limonády nebo džusy, pivo

4 fáze Atkinsovy diety

U této diety jsou doporučeny 4 fáze. První fáze je indukční. Během ní jsou vysazeny sacharidy a jejich podíl v potravě nesmí překročit 20 gramů za den. A z těchto 20 gramů by pak ¾ měli být ve formě zeleniny jako je brokolice, špenát, dýně, květák, rajčata nebo chřest. Tato fáze trvá asi 2 týdny a během ní dochází k nejvýznamnějšímu hubnutí. Zpravidla můžete zhubnout o 2 – 5 kilo za týden.

Ve druhé fázi pokračujícího hubnutí už může být množství sacharidů postupně navyšováno. Denní dávka sacharidů se může zvyšovat o 5 gramů denně. Doporučuje se přidávat malé porce ořechů, škrobové zeleniny apod. V této fázi je povolen i alkohol.

Třetí fáze je postupnou přípravou na ukončení diety. Denní příjem sacharidů se zvyšuje o 10 gramů denně a hlavním cílem této fáze je najít optimální úroveň množství sacharidů, při kterém vám nebude váha ani klesat ani stoupat.

Poslední fází je pak přechod zpět na normální jídelníček, přičemž by ale měly být zachovány zkušenosti získané během Atkinsovy diety – tedy i nadále si hlídat množství sacharidů. Pokud byste začali opět nabírat kila zpět (jojo efekt) doporučuje se návrat zpět do 3 fáze s přísnější kontrolou množství sacharidů.

Atkinsova dieta – hubnutí bez sacharidů
4.66 (93.27%) 199 x

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze o hubnutí - rady a zkušenosti:

  Komentáře: 7

 1. Custom avatar kaka   •  

  Ahoj, drží teď někdo Atkinsovu dietu? Chtěla bych se přidat.

  • Custom avatar Milli   •  

   Ahoj, začala jsem před třemi dny.

 2. Custom avatar Renata   •  

  Ahoj,tak jak se daří já na to najíždím od zítra napište jak jste na tom.

 3. Custom avatar Roman   •  

  Drzim 4den funguju normalne, chodim i do posilovny i chuze 5km kdz je hlad tak rajce, cibule a nekdy 2 vajicka, hodne piju to vas donuti ja kdlidne 4l. 2,5 kg dole, hlavne i kdyz neni sila nevzdavat to :)

 4. Custom avatar oli   •  

  ahoj
  trosku jsem si ji prizpusobil..za leden 12kg dole../a to ctu az po te co jsem zhodil hihi/ pak jsem si dal tyden pauzu a pokracuji po zbytek unoru..verim ze na tech 15-20 dolu se dostanu..pevnou vydrz vam preju..delate to pro sebe tak to vydrzte a potom uz se nepre… :)

  • Custom avatar jana   •  

   ahoj
   tak jak jsi na tom s hubnutím kolik kilo máš dole já bych ráda také začala
   zatím hledám informace co jíst a kdy a tak

 5. Custom avatar oli   •  

  ted 16kg .. mel jsem vetsi pauzu..zkusim na 20 a pak uz jen drzet..
  co jist?? po dobu 3 tydnu kdy bylo prvnich 12kg dole.. zeleninu,ovoce. nizkotucne jogurty spise k veceri.1l podmasly treba jen k snidani.je skvely na traveni a hlavne pit vodu 2 l denne opravdu…nejim zadne pecivo.zadne prilohy ani polevky..maso jen kureci v troube na vode a max 200g a kdyz salam tak treba kladenka nebo sunka 10-15dg a zase samotny..treba k snidani, kdyz byl hlad tak treba 1-2 jablka maximalne 1 banan ..je to tezky 3 tydny vydrzet ale da se to..zadne cviceni nemam.jen klasicka prace… hodne stesti . pevnou vuli

Zapojte se do diskuse:

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar